”Jarzynowa awantura”
- 03.11.2021
O tym, że warto jeść dużo warzyw i owoców przekonywali swoich młodszych kolegów uczniowie klasy 2c. Przygotowali oni przedstawienie pt. ”Jarzynowa awantura” i zaprezentowali je dzieciom z klas pierwszych. Podczas przedstawienia drugoklasiści przebrani za warzywa, z własnoręcznie wykonanymi rekwizytami przypominali o tym, że marchewka zawiera dużo witaminy A, pomidory dostarczają cennego potasu, kapusta leczy ludzi przez cały rok, w papryce jest dużo witaminy C, a na anemię najlepszy jest sok z buraków.
Przedstawienie spodobało się pierwszoklasistom, którzy nagrodzili występ gromkimi brawami. Po inscenizacji uczniowie klasy 2c opowiedzieli o tym , w jaki sposób przygotowywali się do występu i zapowiedzieli kolejne przedstawienie.
(M.T.)
1
EKO-SZKOŁA - rajd klas czwartych
- 29.10.2021
26 października w ramach realizacji projektu "Eko -Szkoła 2021", uczniowie klas: 4a, 4b i 4c wraz z wychowawcami, wybrali się na rajd do lasu w Czystochlebiu. W leśniczówce powitał nas przesympatyczny pan leśniczy Tomek, który zabrał nas na edukacyjną lekcję w lesie. Zachęceni do odkrywania tajemnic leśnej przyrody, rozpoznawaliśmy gatunki roślin poszczególnych warstw lasu, zapoznaliśmy się z zależnościami między organizmami w lesie jak również z funkcjonowaniem lasu, pracą leśnika oraz formami ochrony przyrody w Polsce. Nabyliśmy również umiejętność orientacji w terenie. Kierując się myślą "Nie dla śmieci w lesie!" zbieraliśmy porzucone odpady. Wizytę w leśniczówce zakończyliśmy przy integracyjnym ognisku, gdzie piekliśmy kiełbaski i dzieliliśmy się swoimi wrażeniami.
17
Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych
- 29.10.2021
20 i 21 października odbyły się w naszej szkole uroczystości „Ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych”. W związku z sytuacją epidemiczną każda klasa miała swoje święto oddzielnie z zaproszonymi gośćmi i rodzicami. Pierwszego dnia na udekorowanym korytarzu zgromadzili się pierwszoklasiści z klasy I a z Panią wychowawczynią Lucyną Gajowczyk-Saniewską, drugiego dnia klasa I b z Panią Aleksandrą Straszkiewicz i klasa I c z Panią Magdaleną Dąbrowską. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta Wąbrzeźna - Pan Tomasz Zygnarowski, Zastępca Burmistrza Miasta Wąbrzeźna - Pan Wojciech Trzciński, Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Maja Zielińska, Dyrektor szkoły - Pani Agnieszka Lepisz, rodzice uczniów klas pierwszych.
Na początku uroczystości zgromadzeni goście wysłuchali i obejrzeli program artystyczny. Uczniowie klas pierwszych recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Po zakończeniu części artystycznej nadszedł uroczysty moment złożenia ślubowania. Dzieci ślubowały: „być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Następnie dyrektor szkoły Pani Agnieszka Lepisz dokonała pasowania na ucznia dotykając drewnianym ołówkiem ramienia swoich podopiecznych, mówiąc: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3". Dzieci otrzymały od Rady Rodziców pamiątkowe dyplomy, a od Klasowych Rad Rodziców czekały na nie miłe niespodzianki. Później uroczyste ślubowanie złożyli rodzice zobowiązując się do pomocy swoim pociechom w nauce i przezwyciężaniu trudności. Na zakończenie uroczystości przemówienie do pierwszoklasistów wygłosił Burmistrz Miasta i Zastępca Burmistrza Miasta oraz Dyrektor szkoły - Pani Agnieszka Lepisz obdarowując uczniów grami edukacyjnymi. Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Maja Zielińska w swoim imieniu przekazała gratulacje i życzenia oraz upominki. Po uroczystości wykonano pamiątkowe zdjęcia.
Bardzo dziękujemy zaproszonym Gościom za uświetnienie uroczystości i przekazane prezenty oraz Pani Agnieszce Peście za wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Ten wspaniały dzień na pewno zostanie w pamięci dzieci z klas pierwszych i ich rodziców.
(L. G-S, A. S, M. D)
8
Program z Pandą w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III
- 28.10.2021
Oddziały przedszkolne „Jeżyki” i „Sówki” oraz klasy I–III w połowie październiku przystąpiły do drugiej edycji programu edukacyjnego „Program z Pandą”, którego organizatorem jest Fundacja WWF Polska. Program skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz placówek oświatowych i oświatowo-wychowawczych. Celem Programu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży problemami ochrony przyrody i klimatu dla obecnych i przyszłych pokoleń. Po zgłoszeniu do Programu grupy lub klasy realizują kilka rodzajów działań w ramach wybranej ścieżki edukacyjnej. Uczestnicy Programu z naszej szkoły będą realizować ścieżkę niedźwiedzia brunatnego – ścieżkę różnorodności biologicznej polegającej na przeprowadzeniu wybranych trzech scenariuszy podstawowych („Sieć pokarmowa”, „Zwierzęta Bałtyku”, „O niedźwiedziu polarnym”) , jednego scenariusza dodatkowego, dwóch aktywności praktycznych (np. eksperyment/prace plastyczne) oraz zorganizowanie jednego wydarzenia.
Wychowawcy ze swoimi podopiecznymi już planują działania, z których będą chętnie zdawać relację na łamach naszej szkolnej strony internetowej!
Ratownik medyczny w oddziałach przedszkolnych
- 28.10.2021
„Jeżyki” i „Sówki” miały okazję gościć ratownika medycznego – pana Marka Paradowskiego. Spotkanie odbyło się dzień przed ŚWIATOWYM DNIEM RATOWNICTWA MEDYCZNEGO, które obchodzone jest w Polsce 13 października.
Ratownik medyczny, to osoba, która uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacji bezpośredniego, nagłego stanu zagrożenia życia lub zdrowia.
Pan Marek wprowadził dzieci w świat swojej pracy w sposób bardzo profesjonalny. Strój, środki opatrunkowe oraz sprzęt medyczny zrobiły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Możliwość aktywnego udziału w zajęciach – bycia pacjentem pana Marka sprawiło dzieciom wiele frajdy. Była to prawdziwa lekcja korzystania z pomocy ratownika medycznego.
Zabandażowani, owinięci w koc termiczny z uśmiechami na twarzy pożegnaliśmy naszego Gościa. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wizyta.
K.B.
15
SADZIMY DRZEWA W NASZYM MIEŚCIE
- 22.10.2021
Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla każdego człowieka i dla naszej Planety. Odpowiednim określeniem wydaje się jedno słowo, drzewa to…życie.
Drzewa dostarczają niezbędny do życia tlen, oczyszczają powietrze, gromadzą wodę, chronią przed hałasem, dają przyjemny cień latem, a zimą zabezpieczają od wiatru i mrozu; wpływają na nasze zdrowie i urodę. Wśród zieleni drzew po prostu żyje się przyjemniej.
Wszystko to wiedzą uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie, którzy chętnie poznają przyrodę i włączają się w programy i akcje ekologiczne (WWF z Pandą, Eko-Szkoła).
19 października to właśnie dzieci z klas drugich SP3 wzięły udział w Międzynarodowej akcji sadzenia drzew, która odbywa się w rosnącej liczbie krajów, a jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Uczniowie, pod okiem wychowawczyń: Małgorzaty Pieczywok, Małgorzaty Wesołowskiej i Małgorzaty Taczyńskiej, przy wsparciu Burmistrza Miasta Tomasza Zygnarowskiego , Zastępcy Burmistrza Wojciecha Trzcińskiego, pracownika Urzędu Miasta Ewy Ramlau- Mitury oraz pracowników MZUK, posadzili buki pospolite przy ulicy Gen. Hallera w Wąbrzeźnie. Drzewka zostały oznaczone pamiątkowymi tabliczkami zasponsorowanymi przez firmę Ampol- Merol i wykonanymi przez Jarosława i Sławomira Barszczyk.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Zaangażowanie dzieci w sadzenie drzewek było nieocenione. Każde miało swój udział w wykopywaniu dołka, wsadzaniu drzewka, zasypywaniu korzeni, ugniataniu ziemi i podlewaniu posadzonego buka. Teraz wszyscy drugoklasiści obiecali pielęgnować i obserwować jak rosną posadzone drzewa, gdyż wiedzą, że jeden 100-letni i nieokaleczony buk wytwarza w ciągu godziny 1200 litrów tlenu.
(MP, MT, MW)
24
EKO-SZKOŁA
- 18.10.2021
EKO-SZKOŁA
EKO-SZKOŁA 2022 to ogólnopolski projekt edukacyjny, do którego przystąpiła nasza szkoła.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wychowawców i nauczycieli oraz uczniów klas od 0 do 8. Głównym celem projektu jest kształtowanie właściwych postaw proekologicznych poprzez udział i realizację zadań określonych w założeniach projektu.
Jednym z pierwszych zadań zrealizowanych w ramach projektu była lekcja, w której brali udział uczniowie klasy 7c i 7d. Podczas zajęć w terenie uczniowie obserwowali w jaki sposób działalność rolnicza wpływa na eutrofizację zbiorników wodnych. Na przykładzie Jeziora Zamkowego w Radzyniu Chełmińskim mogli zaobserwować jego zarastanie, które jest efektem tego procesu. Podczas dalszych zajęć w Radzyniu Chełmińskim młodzież poznała historię zamku krzyżackiego oraz w jego murach pobierała pierwsze nauki tańców średniowiecznych.
Jak przystało na Eko-Szkołę, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia połączyliśmy z działaniami promującymi postawy ekologiczne, dlatego uczniowie klas 4a i 4b na zajęciach z matematyki dokonali inwentaryzacji drzew i krzewów wokół szkoły. Aby wykonać zadania uczniowie musieli popisać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia oraz znajomością rozpoznawania drzew liściastych i iglastych.
W związku z przypadającym 10 października Światowym Dniem Drzewa prosiliśmy uczniów, aby w poniedziałek 11 października 2021, przebrali się za drzewa lub wykonali plakaty. Pomysły dzieci, rodziców i nauczycieli były bardzo oryginalne i inspirujące. Przy wejściu do szkoły powstała galeria plakatów, które przedstawiały w jaki sposób drzewa wpływają na nasze otoczenie, powietrze i zdrowie. Ubiory uczniów były przepiękne, głowy wielu z nich zdobiły jesienne wianki z liśćmi, kasztanami i żołędziami. Dominującym kolorem były barwy jesieni: brąz, czerwień i zieleń. Uczniowie z klas1a, 1b, 1c, 7c pod opieką wychowawców i nauczyciela świetlicy wykonywali prace porządkowe przy szkole, usuwali uschnięte drzewa i posadzili nowe drzewa wokół szkoły.
Oddziały przedszkolne „Jeżyki” i „Sówki” oraz uczniowie klas I-III włączyli się obchody „Dnia Drzewa”. W tym dniu młodsze dzieci, podobnie jak starsi uczniowie, przebrały się za drzewa. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat „Co nam dają drzewa” - znaczenie drzew dla człowieka i przyrody, przypomnieli lub zaprezentowali wybrane rodzaje drzew, kształty liści i ich owoce. Uczniowie oglądali prezentacje multimedialne oraz film „Sekretne życie drzew”, wykonywali quiz ze znajomości drzew, grali w karty – dobierali owoce i liście do sylwetki drzewa, w terenie rozpoznawali po wyglądzie nazwy drzew. Dzieci z zaangażowaniem wykonały indywidualnie i w grupach prace plastyczne i plakaty -„Jesienne drzewo”, „Drzewa”, „Nasze drzewo” wykorzystując farby, plastelinę, wycinanki, krepę i mazaki. W klasach i na korytarzach powstały gazetki tematyczne z pracami plastycznymi dzieci. Dzień Drzewa obchodziliśmy po raz pierwszy, mamy nadzieję, że to wyjątkowe święto na stałe wpisze się w plan pracy Szkoły Podstawowej nr 3.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.
40
Gala Rad Samorządów Uczniowskich
- 18.10.2021
W miniony piątek 15 października 2021 roku, przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem - Zuzanną Kurek uczestniczyli w pierwszej Powiatowej Gali Rad Samorządów Uczniowskich w Wieldządzu, której organizatorem było Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica. Samorząd Uczniowski z "Trójki" dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem bierze udział w projekcie: "Samo-rządni w szkole".
Gośćmi tej Gali byli również przedstawiciele władz samorządowych. Zwrócili się oni do młodych ludzi: "Przychodzicie do nas i mówcie o swoich pomysłach." Teraz przed przedstawicielami SU nie lada wyzwanie...
Samorządy Uczniowskie to pierwsza szkoła demokracji - w trakcie Gali dowiedzieliśmy się, że pozwalają nam one na realizację naszych zamierzeń - wszystko jest "na wyciągnięcie ręki", trzeba tylko chcieć działać.Naładowani pozytywną energią, nowymi pomysłami i wielką ochotą na ich realizację, pobawiliśmy się jeszcze chwilkę z DJ Pasblo i zadowoleni wróciliśmy do domów.
Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Młodych Gminy Płużnica (https://www.facebook.com/smgpluznica https://www.smgp.org.pl/) za zaproszenie - współpraca z Wami to czysta przyjemność i radość:)
ZK
16
Warszawa
- 18.10.2021
7 października, uczniowie klas: 4a,4b oraz kilka uczennic z klas 7 i 8, wraz z opiekunami: Z.Kurek, A. Trendewicz-Stafiej, K. Bartoś i E. Kuczkowską, udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pod czujnym okiem pani Ani - naszej przewodniczki, zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na punkt widokowy Stadionu Narodowego. Słoneczna pogoda, sprzyjała spacerowaniu w Łazienkach Królewskich, gdzie mogliśmy zobaczyć Pałac na Wyspie i pomnik Chopina. Jadąc Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy m.in. budynek Sejmu. Kolejnymi punktami do odkrycia na mapie Warszawy były: Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Chwila refleksji nastąpiła przy pomniku Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. W trakcie spaceru po Starym Mieście, pani przewodnik pokazała nam Zamek Królewski i kolumnę Zygmunta, przy której nie zabrakło pamiątkowego, wspólnego zdjęcia.
Następnie przeszliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza na zmianę warty. Oczywiście był też czas na zakup pamiątek i chwila wytchnienia przy wspólnym obiedzie, w restauracji obok Pałacu Kultury i Nauki.
Ostatnim punktem odkrywania Warszawy był przejazd metrem.
Stolica pożegnała nas jesiennym zachodem słońca. Pomimo zmęczenia i natłoku wrażeń wróciliśmy zadowoleni!29
Wyjątkowy gość u dzieci z oddziałów przedszkolnych „ Jeżyki” i „Sówki”
- 18.10.2021
W piątek 1 października 2021 r. w progi oddziałów przedszkolnych zawitała Abi – wraz ze swoją właścicielką p. Magłorzatą Burchardt –Topolewską. Pani Małgosia podczas zajęć wyjaśniła dzieciom czym jest „dogoterapia”. Przekazała wiedzę jak przedszkolaki powinny
zachować się podczas spotkań z psem, co uwielbiają psy, czym można je zdenerwować, jak okazywać im czułość. Oczywiście Abi – specjalnie przeszkolony to takich zadań pies aktywnie uczestniczył w tym spotkaniu pozwalając się pogłaskać a nawet przekupić psimi przysmakami – oczywiście pod bacznym okiem swojego opiekuna.
Spotkanie zakończyło się stworzeniem plakatu pt. „ Przyjaciele zwierząt”.
Zarówno „Jeżyki” jak i „Sówki” wierzą, że to nie ostatnie spotkanie z Abi i p. Małgosią.
DZIĘKUJEMY - Jeżyki i Sówki.
18
Dzień Chłopaka u „Maluchów”
- 11.10.2021
30 września dzieci z oddziałów przedszkolnych „Jeżyki i „Sówki” oraz klas I-III obchodziły Dzień Chłopaka. „Maluchy” włączyły się w propozycję Samorządu Uczniowskiego i założyły w tym dniu krawaty i muszki. Nie zabrakło zabaw, gier w salach i na powietrzu, konkursów oraz wyborów najmilszych kolegów. Chłopcy otrzymali życzenia od swoich Wychowawczyń i koleżanek: dużo uśmiechu na twarzy i radości nie tylko od święta, powodzenia w szkole, przyjaźni szkolnych oraz spełnienia marzeń. Chłopcy bardzo się ucieszyli z upominków wręczonych przez dziewczynki.
34
DZIEŃ CHŁOPAKA
- 29.09.2021
Samorząd Uczniowski w porozumieniu z Panią Dyrektor, w czwartek 30 września z okazji Dnia Chłopaka ogłasza DZIEŃ KRAWATA.
Każdy uczeń lub uczennica, którzy tego dnia założą krawat lub muszkę nie będzie pytany!!!
Aby uczcić święto chłopców zapraszamy wszystkich do zabawy:)
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
- 26.09.2021
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”
Dzień Przedszkolaka, to niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu, na który czeka każde dziecko. Zabawa, tańce, śpiew i upominki - to tylko niektóre z atrakcji jakich doświadczają najmłodsi od wielu lat w naszej placówce. 20 września to dzień bardzo ważny dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia dzieci z grupy przedszkolnej „Sówki” i „Jeżyki” obchodziły swoje święto. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez wszystkie Panie, które od pierwszego dnia opiekują się dziećmi. Wspólna zabawa sprawiła radość i uśmiech na twarzach dzieci. Jednym słowem było wesoło i kolorowo. Wszystkie przedszkolaki z grupy „Sówki” i Jeżyki” dziękują za smaczny prezent.:)
WSZYSTKIM PRZEDSZKOLAKOM ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO:)
(tekst M.K.)
10