Aktualności
SUKCES BARTKA!
- 12.05.2021
Bartek Kamiński -uczeń klasy 6a srebrnym medalistą wojewódzkiej akcji "Przebiegnij maraton razem z nami"!!!
W dobie pandemii, gdy rywalizacja w sporcie szkolnym musiała wstrzymać oddech, SZS postanowił realizować swoje cele i zadania dostosowując się do tych nowych dla nas wszystkich warunków. Jednym z pomysłów było wyzwanie "Przebiegnij maraton razem z nami". Uczniowie z całego województwa z uwzględnieniem podziału na obowiązujące kategorie wiekowe przystąpili do realizacji tego zadania, które polegało na przebiegnieciu w miesiącu kwiecień maratonu dzieląc ten dystans maksymalnie na 20 odcinków. Wyzwanie trzeba było zakończyć licząc od przebiegnięcia pierwszego odcinka w maksymalnie 20 dni. Ocenie podlegał przebiegnięty dystans i suma czasów z poszczególnych odcinków
Jednym z uczniów, którzy podnieśli przysłowiową "rękawice" był Bartek Kamiński, który w ostatecznej klasyfikacji tej rywalizacji zajął drugie miejsce w województwie w kategorii Igrzyska Dzieci Chłopców .
Wielkie gratulacje dla Bartka, który swoją postawą udowadnia, że przez sport, aktywność fizyczną można pokonywać wszelkie przeszkody, nawet pandemię:)
2
DZIEŃ STRAŻAKA
- 09.05.2021
4 maja w dniu Święta Strażaka Nasze przedszkolaki „Jeżyki” i „Sówki” wybrały się w odwiedziny do Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Dzięki Panu Marcinowi poznaliśmy specyfikę pracy strażaka. Dzieci miały możliwość zobaczyć wozy strażackie oraz ich wyposażenie. Tego dnia dowiedzieliśmy się wiele o tej niebezpiecznej, odpowiedzialnej i bardzo potrzebnej dla społeczeństwa pracy. Przedszkolaki były zachwycone wizytą w Straży Pożarnej a miło spędzone chwile zostaną przez długi długi czas w pamięci dzieci. Na koniec wycieczki przedszkolaki wręczyły kartkę z podziękowaniem za trud, poświęcenie, bezinteresowną chęć niesienia pomocy wszystkim tym którzy tego potrzebują. Dziękujemy!!!
J.I. M.K.
11
Święto Konstytucji 3 Maja
- 09.05.2021
Święto Konstytucji 3 Maja jest świętem państwowym, które jak co roku obchodzone jest w naszym Przedszkolu. Głównym celem uroczystości było upamiętnienie rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz rozwijanie poczucia przynależności narodowej u naszych „ Małych Patriotów.” W tak ważnym dniu Dzieci prezentowały się niezwykle uroczyście w galowych strojach. Podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Godła, Flagi, Hymnu oraz znaczenia Ojczyzny w naszym życiu - Przedszkolaki z powagą i dumą zaprezentowały się piosenką „Mały Patriota”
M.K.
5
ROWEROWY MAJ
- 04.05.2021
Dzisiaj jest pierwszy dzień akcji ogólnopolskiej kampanii promującej aktywność fizyczną wśród uczniów „Rowerowy Maj”. Przed szkołą pojawiły się rowery, a na korytarzach hulajnogi, rolki i deskorolki, którymi dzieciaczki przyjechały do szkoły.
„Rowerowy Maj” to największa kampania w Polsce, której organizatorem głównym jest Miasto Gdańsk, promująca zrównoważoną mobilność wśród uczniów, rodziców oraz pracowników placówek oświatowych. Ideą projektu jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji i spopularyzowanie zrównoważonych środków transportu, takich jak rower, hulajnoga, rolki, wrotki i deskorolka
Zasady konkursu są bardzo proste: każdy uczeń i pracownik szkoły, który od 4 do 24 maja 2021 r. dotrze na lekcje na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach czy deskorolce, zbiera punkty dla siebie, swojej klasy i szkoły. Dla najaktywniejszych uczestników i klas przewidziane są nagrody.
Aby dziecko mogło wziąć udział w konkursie konieczne było złożenie u wychowawcy klasy zgody podpisanej przez rodziców.
Dbamy o swoje zdrowie, środowisko i JEDZIEMY DO SZKOŁY.
L.G-S.
5
„Co to jest Polska?”
- 03.05.2021
- Co to jest Polska?- Spytał Jaś w przedszkolu. Polska- to wieś i las, i zboże w polu, i szosa, którą pędzi do miasta autobus, i samolot, co leci wysoko, na tobą. Polska- to miasto, strumień i rzeka, i komin fabryczny, co dymi z daleka, a nawet obłoki, gdy nad nami mkną. Polska to jest także twój rodzinny dom. A przedszkole? Tak - i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na stole. Czesław Janczarski Takim akcentem zaczęły się przygotowania do świąt majowych w tym roku u dzieci z grupy przedszkolnej „Jeżyki” w Szkole Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego. Miłość do ojczyzny to jedno z tych uczuć, które potrzebuje wiedzy, świadomości, wrażliwości i refleksji a dzieci potrzebują konkretów: ciekawych opowieści, porównań, doświadczeń, zabaw – tego, co pasuje do ich świata, co bliskie i zrozumiałe. Dlatego przygotowując się do obchodów majowych przedszkolacy zdobywali wiedzę, która na pewno zostanie w ich sercach.
K.B.
3
„W MAJOWĄ ROCZNICĘ”
- 03.05.2021
Dzień 3 Maja jest świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić nasz kraj przed upadkiem. Obchody tego dnia zostały wpisane w coroczny kalendarz szkolnych uroczystości SP3. Stały się okazją do tego, by uzmysłowić wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm. Rok 2021 nazwany został Rokiem Konstytucji 3 Maja.
Tegoroczne obchody, ze względu na sytuację pandemiczną, przybrały nieco inną niż zwykle formę. Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli i pracowników Miejskiej Telewizji Kablowej nagrali program pt. „W majową rocznicę”, który przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Czteroletniego i Konstytucją 3 Maja. Poza tym grupa chętnych uczniów wzięła udział w konkursie na wykonanie lapbooka „POLSKIE ŚWIĘTA NARODOWE” oraz przygotowała przepiękne kotyliony w barwach narodowych.
Miłośnicy historii uczestniczyli w szkolnym konkursie historycznym przeprowadzonym online.
Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Najlepsze wyniki uzyskali:
Oskar Zieliński z kl. 7c,
Laura Grabowski z kl. 8b oraz
Nikodem Kempa z kl. 8a.Serdecznie gratulujemy!
A oto efekty pracy naszych uczniów:
https://www.youtube.com/watch?v=sgH0910LY_g
4
Uważajmy na zatrucia pokarmowe w trakcie organizacji przyjęć I-komunijnych
- 30.04.2021
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wąbrzeźnie zwraca się z prośbą do Rodziców aby w czasie tzw. "sezonu komunijnego" zwracać szczególną uwagę na prawidłowe przygotowywanie oraz przechowywanie żywności.
Organizowane w tym czasie przyjęcia stanowią potencjalne zagrożenie epidemiologiczne wystąpienia zbiorowych zatruć pokarmowych spowodowanych przez różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze rozwijające się w spożywanej żywności.
Zatrucia pokarmowe
Zatruciem pokarmowym nazywamy ostre schorzenie przewodu pokarmowego, występujące w krótkim czasie po spożyciu potraw lub produktów spożywczych zawierających chorobotwórcze bakterie, toksyny, pasożyty, rotawirusy lub zanieczyszczenia chemiczne. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie i wirusy: salmonella, campylobacter, pałeczka czerwonki, pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, laseczka jadu kiełbasianego, listeria oraz rotawirusy.
Chorobotwórcze drobnoustroje, a zwłaszcza wytwarzane przez nie toksyny wywołują zwykle podrażnienie i ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Stan zapalny powoduje wzrost przepuszczalności ściany jelit. Woda z osocza krwi przechodzi wówczas z naczyń krwionośnych do światła jelita, a drobnoustroje i ich toksyny są usuwane z wymiotami i biegunką. Czas, jaki upływa od chwili spożycia zatrutego pokarmu do wystąpienia objawów, różni się w zależności od rodzaju drobnoustroju. Najczęściej wynosi 6-36 godzin.W ciepłej porze roku bakterie rozwijają się szybciej i zakażają tzw. wrażliwe surowce dla przetwórstwa spożywczego – np. jaja, mięso, mleko, itp. Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody przygotowywane metodą nieprzemysłową (nie z proszku), garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny, stanowiący dobre podłoże do rozwoju mikroorganizmów. W związku z tym latem zdarza się więcej zaburzeń przewodu pokarmowego związanych ze spożyciem pokarmów zawierających substancje szkodliwe dla zdrowia.
Zasady samoobrony przed zakażeniami pokarmowymi
- codzienna ostrożność
- zakażone produkty mają czasem smak i zapach zjełczałego tłuszczu – takich unikajmy!
- unikajmy puszek, które mają wzdęte wieczka
- najtańszy "antybiotyk" to mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed przygotowaniem posiłków
Bezpieczne przechowywanie żywności
Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce
Przechowywanie w lodówce jest ważnym sposobem utrzymywania żywności w sposób bezpieczny. Niska temperatura ułatwia utrzymanie świeżości i spowalnia wzrost szkodliwych mikroorganizmów. Ten sposób przechowywania nie zmienia właściwości żywności.
Właściwa temperatura wewnątrz lodówki to 50 C na środkowej półce. Jednak temperatura nie jest taka sama w każdym miejscu wewnątrz lodówki. Uwzględniając te różnice, możesz przechowywać swą żywność w optymalnych warunkach.
Najbardziej zimnym miejscem w lodówce jest dolna półka znajdująca się ponad pojemnikami dla warzyw (20 C). Jest to miejsce przeznaczone dla świeżego mięsa i ryb. Ułożenie tych produktów na dole ma dodatkowe znaczenie – zapobiega to skapywaniu z nich treści na inne produkty.Jaja, produkty mleczne, wędliny, ciastka oraz produkty oznakowane przy użyciu zwrotu „po otworzeniu przechowuj w lodówce” powinny być przechowywane na środkowych półkach (4-50 C) oraz na półce górnej (80 C). Szuflady na dole (do 100 C) są przeznaczone dla warzyw i owoców, które w niższych temperaturach mogłyby być uszkodzone. Pojemniki lub półki na wewnętrznej stronie drzwi lodówki (10 – 150 C) są przeznaczone dla produktów, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia. Dotyczy to np. napojów, musztardy i masła.
Nie wkładaj do lodówki zbyt dużo pożywienia. Jeżeli jest ona przeciążona, co oznacza, że nie ma przestrzeni pomiędzy poszczególnymi produktami, to wtedy dochodzi do zaburzeń cyrkulacji powietrza, co z kolei zaburza osiągnięcie właściwej temperatury. Lodówka nie będzie pracować efektywnie, jeżeli doprowadzimy do zbieranie się w niej szronu. Należy ją regularnie rozmrażać przy użyciu ciepłej wody z dodatkiem odrobiny octu, aby usunąć zapachy.
Zwróć uwagę, że niektóre produkty nie wymagają przechowywania w lodówce, a nawet w takich warunkach tracą swą jakość. Są to np. egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki i cukinia. Chleb przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje. Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, również powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
W lecie należy pokrętło temperatury nastawić na silniejsze działanie niż w zimie. Zawsze upewniaj się, czy drzwi lodówki są szczelnie zamknięte. Otwieraj lodówkę tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i zamykaj jak najszybciej.
Przed umieszczeniem w lodówce produkty należy owinąć lub przykryć, aby zapobiegać utracie wilgoci i smaku. Resztki jedzenia należy wkładać do czystych, szczelnych pojemników. Nie wkładaj do lodówki dużych ilości ciepłego pożywienia, ponieważ to podwyższa temperaturę w całej lodówce; najpierw schłódź żywność w temperaturze pokojowej (ale pamiętaj, że pozostałości produktów gotowanych powinny być umieszczane w lodówce w ciągu 2 godzin po ich przygotowaniu).
Zamrażanie produktów spożywczych
Dlaczego zamrażanie jest dobrym sposobem przechowywania produktów spożywczych?
Zamrożenie opóźnia psucie się produktów spożywczych zmniejszając aktywność enzymów uczestniczących w procesach prowadzących do zepsucia oraz zapobiega namnażaniu się w nich mikroorganizmów. Woda zawarta w produktach zamarzając tworzy drobne kryształki i staje się nieosiągalna dla bakterii, które potrzebują jej w swoich procesach metabolicznych. Jednak większość mikroorganizmów (poza pasożytami) przeżywa zamrażanie. Dlatego należy zachować ostrożność zarówno przed zamrożeniem jak i po rozmrożeniu produktu spożywczego.
Jak długo można trzymać produkty spożywcze w zamrażalniku?
W domowej zamrażarce produkty spożywcze mogą być bezpiecznie przechowywane przez 3 do 12 miesięcy bez pogorszenia ich jakości. W indywidualnych przypadkach ten okres może się różnić. Dlatego najlepiej sprawdzić informację umieszczoną na etykiecie produktu.
Pamiętaj:
• Zamrażalnik należy nastawić na temperaturę -180C lub niższą.
• W odróżnieniu od lodówki, produkty spożywcze przechowywane w zamrażarcenależy układać ciasno aby urządzenie pracowało sprawnie.
• Korzystne jest zastosowanie odpowiednich opakowań, takich jak torby dozamrażarki lub plastikowe pojemniki, aby przechowywane produkty nie uległy
uszkodzeniu.
• Unikaj wkładania do zamrażalnika gorących produktów, ponieważ to powodujewzrost temperatury w zamrażalniku i może uszkodzić inne produkty.
• Przed zamrożeniem produkty powinny być schłodzone. Upewnij się przedrozpoczęciem gotowania, że wyjęty z zamrażalnika produkt spożywczy
całkowicie rozmroził się. Produkty spożywcze, które były zamrażane a
następnie odmrażane, nie mogą być zamrażane ponownie.
Jak postępować z resztkami posiłków...
Najważniejszą sprawą jest pamiętanie, że żywność po przyrządzeniu powinna być przechowywana w lodówce lub zamrożona w ciągu dwóch godzin. Te dwie godziny obejmują okres, w którym potrawa jest już poza lodówką lub kuchenką czy piecykiem, zanim zostanie podana i okres przebywania na stole podczas posiłku. Pozostawienie żywności w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny (lub jedną godzinę w upale), przyspiesza rozwój bakterii, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Takiej żywności nie powinno się wykorzystywać ponownie i najbezpieczniej jest ją wyrzucić.
Jedzenie, które stało w temperaturze pokojowej niespełna dwie godziny może być wykorzystane, jeśli było przygotowane z zachowaniem zasad higieny. Należy używać czystych naczyń, myć często ręce i nie dopuszczać aby żywność miała kontakt z nieumytymi powierzchniami.Nigdy nie zjadajmy resztek, co do których nie jesteśmy pewni, jak długo były przechowywane i w jakich warunkach. Również jeśli mamy wątpliwości co do wyglądu lub zapachu – bez wahania wyrzućmy taką żywność!
ZIEMIO - NIE CHCEMY ABYŚ BYŁA ZNISZCZONA...
- 25.04.2021
Ziemio!
Nie chcemy abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Ciebie nie damy !!! 22. 04. 2021 to Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu przeprowadza się akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych. Dzieci z oddziału przedszkolnego „Jeżyki” i „Sówki” uczyły się jak żyć ekologicznie. Zastanawiały się jak można dbać o nasz dom, którym jest Ziemia. Czytaliśmy edukacyjne wierszyki i rozwiązywaliśmy quizy. Uczyliśmy się segregować śmieci i sadziliśmy roślinki. Piosenki, prace plastyczne, zabawy – wszystko w tym dniu było skupione na tym by być lepszym człowiekiem.
Zapraszamy do galerii. Miłego oglądania.
32
DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W WĄBRZEŹNIE
- 22.04.2021
Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.
Od 1990 roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji, stowarzyszeń ekologicznych oraz szkół . Dzień Ziemi jest okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.
Klasa 6c w tym dniu udaje się na wirtualną wycieczkę do Rezerwatu Przyrody we Wroniu. Przebywając w lesie poznamy fragmenty grądów, obejrzymy buki i graby oraz zmierzymy obwody wybranych drzew, wykonamy rysunki i zdjęcia. Dowiemy się czy drzewa w rezerwacie są drzewami, które można uznać za pomniki przyrody. Taki jest nasz pomysł na celebrowanie Dnia Ziemi, wychodząc z domu do lasu, parku lub w inne zielone miejsce poświęcamy czas na obcowanie z przyrodą i dostrzeżenie jej piękna.
Napiszcie jakie są Wasze pomysły na promowanie postaw ekologicznych w naszej szkole, wykonajcie ciekawe plakaty, prezentacje, napiszcie wierszyki lub ułóżcie piosenki. Czekam na Wasze pomysły. Najlepsze pomysły docenię najwyższą oceną z przedmiotu oraz punktami z zachowania.
Nauczycielka geografii DZ
1
Nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej Nr 3 w Wąbrzeźnie
- 18.04.2021
Pandemia koronowirusa wymusiła wiele zmian, jeśli chodzi o pracę szkoły. Jedna z nich, to tzw. zdalne nauczanie. Po blisko rocznej pracy z uczniami w systemie zdalnym całkowicie podzielam opinię tych nauczycieli, pedagogów i ekspertów, którzy uważają, że taka forma pracy z uczniami upośledza i wyrządza wiele złego procesowi edukacyjnemu dzieci i młodzieży.
Z punktu widzenia nauczyciela i wychowawcy postanowiłam jednak przeanalizować zaistniałą sytuację z innej perspektywy i odpowiedzieć na pytanie: czy w trudnym czasie pandemii coś dobrego przyniosło zdalne nauczanie uczniom i szkole?
W tym celu przedstawię dokonania trzech uczniów z SP3 , którzy nie tylko nie ulegli marazmowi zdalnego nauczania, do którego często otwarcie przyznaje się wielu uczniów, ale wręcz rozwijali swoje zainteresowania, zaistnieli w mediach i społecznościach lokalnych oraz podzielili się swoimi umiejętnościami i dobrem z innymi.
I tak uczeń klasy 6c, Tymek ,,zaproponował mi'' podróż na Marsa. Trochę się bałam , ale wiem, że jako nauczyciel muszę ufać i wierzyć uczniom, bo to oni są nasza przyszłością , dlatego ,,przeniosłam się w czasie'' w 2026 r. i ,,ruszyłam'' z Tymkiem na Marsa.
Na razie to, oczywiście, podróż wirtualna, ale zapraszamy całą społeczność szkoły na tę wyprawę.
https://mars.nasa.gov/participate/send-your-name/future/certificate/504403007723
Tymek od dzieciństwa uwielbia podróże, do tej pory zwiedził 13 krajów, w tym 4 wyspy. Podróżuje z rodzicami. Poza tym lubi muzykę - hip hop amerykański, gra w koszykówkę, robi filmiki i zdjęcia z podróży. W czasie pandemii stworzył grę edukacyjną pt. ,,Zgadnij miasta świata''.
Można w nią grać wszędzie: w domu, w samochodzie, w pociągu czy na plaży. Gra posiada ponad 100 poziomów. Nie ma reklam i jest ona dostępna w 172 krajach. Grę można pobrać w Sklepie Play i jest to aplikacja na Androida. Na liście miast, jakie zostały dodane do gry, znalazło się również nasze Wąbrzeźno. Polecam grę, bo ja podjęłam wyzwanie, zagrałam i stwierdzam, że gra jest bardzo profesjonalna, nie jest łatwa, ale bardzo wciąga. Dobra dla całej rodziny.
Kolejni uczniowie to bracia Alan i Szymon z klasy 6c, od lat zaangażowani w wolontariat podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W bieżącym roku szkolnym, każdy z chłopców zebrał do puszek imponującą kwotę- ponad 1300 złotych.
Bracia także nie ulegają nudzie, lubią rywalizację, biorą udział w konkursach plastycznych organizowanych przez WDK i inne instytucje. Najważniejsze ich sukcesy w ponad dziesięciu konkursach plastycznych to : „Pływalnia moich marzeń” - Alan II miejsce, Szymon- wyróżnienie, ”Legendy Pędzlem Malowane” -obaj wyróżnieni, „Mamo Tato o Rety Święty Mikołaj- I miejsca Alan i I miejsce Szymon, „Anioł w 3d”, „Od Juniora Do Seniora”, „W Zdrowym Ciele Zdrowy Duch”, „Ekodzieło ”.
Ich prace są bardzo twórcze, przemyślane i wesołe, tak jak chłopcy.
Postawy Tymka, Alana i Szymka są dowodem na to, że rozwijać , uczyć się i uczyć innych można zawsze, nawet w tak trudnym czasie, jakim jest pandemia.Mam nadzieję, że ich osobista satysfakcja, ich sukcesy będą motywować innych do działania i rozwoju.
Jestem bardzo dumna z moich uczniów, a rodzicom chłopców gratuluję wspaniałych dzieci.
D. Z. - nauczycielka geografii i wychowawca kl.6c