• 50 lat minęło... galeria wspomnień

• Pomysł zbudowania nowej szkoły w Wąbrzeźnie narodził się w połowie lat pięćdziesiątych ponieważ wzrosła liczba mieszkańców miasta.

22 lipca 1961 roku miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego.
            "Dla pamięci przyszłych pokoleń wmurowano ten akt do fundamentów 15 izbowej szkoły podstawowej, jako pomnika uczczenia Tysiąclecia istnienia Państwa Polskiego, ufundowanego ze składek społeczeństwa miasta i powiatu wąbrzeskiego."

Dnia 18 listopada 1962 roku oddano do użytku budynek szkolny "(...)w Święto Międzynarodowego Dnia Karty Nauczyciela, w obecności przedstawicieli województwa i powiatu wąbrzeskiego, władz partyjnych i organizacji społecznych(...)"

Zdecydowano, że będzie nosić imię generała Karola Świerczewskiego.
            Pierwszym kierownikiem szkoły, pełniącym tę funkcję do 1966 roku, został Alojzy Jamroży.
            W szkole od początku jej istnienia działały koła zainteresowań i organizacje młodzieżowe.
            Antoni Grzeszczuk od podstaw stworzył harcerstwo, a wraz z nim w roku 1974 zespół instrumentalno – wokalny „Kropeczki”.

Od roku 1966  funkcję kierownika pełnił Albin Godlewski. W roku 1969 obchodzono uroczyste otwarcie muzeum szkolnego, w październiku tego roku w szkole została otwarta nowa izba harcerska. W roku 1972 funkcję kierownika objęła Maria Wesołowska. Na rok szkolny 1974 przypadają pierwsze sukcesy harcerskiego zespołu wokalno – instrumentalnego „Kropeczki” pod kierownictwem Antoniego Grzeszczuka. W 1977 roku zespół otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim festiwalu Piosenki Harcerskiej w Siedlcach.

W 1978 roku kierownictwo szkoły objął Stefan Sarnowski a szkoła liczyła wówczas 767 uczniów i 62 dzieci w 2 ogniskach przedszkolnych. Po jego odejściu na emeryturę przez rok funkcję dyrektora pełniła Irena Szymion a od roku 1986 funkcję tę przejął Leszek Wojciechowski. Od października 1980 roku powstała Komisja Okręgowa Solidarność Pracowników Oświaty, która zrzeszała większość nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie szkoły odnosili wówczas sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego nawet na szczeblu centralnym, opiekunką ich drużyny była Grażyna Otremba.
            Od początku istnienia szkoły woźnym był Franciszek Burczyński, który w 1987 roku odszedł na emeryturę.

• Rok szkolny 1966/67
            • Wycieczka szlakiem jezior mazurskich

• Rok szkolny 1966/67
            • Pochód 1 Majowy

• Rok szkolny 1968/69
            • Drużyna harcerska "Czerwone Berety" - duma szkoły

• Rok szkolny 1969/70
            • Uroczystości noworoczne

• 1 czerwca 1970
            •  1 czerwca 1970 - Dni Wąbrzeźna

• Drużyna harcerska dziewcząt na pochodzie 1 - majowym

• Drużyna muzyczna

• Rok szkolny 1972/73
            • W szkole pracowało 28 nauczycieli w 24 klasach. W czasie wakacji zorganizowano dwie klasopracownie - matematyczną i wychowania plastycznego.

• Maj'73
            • 6 dniowa wycieczka do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego, Oświęcimia

• Rok szkolny 1973/74
            •  Obóz harcerski - Hufiec Wąbrzeźno

• Rok szkolny 1974/75
            • Powstał harcerski zespół wokalny - "Kropeczki" pod kierownictwem nauczyciela Antoniego Grzeszczuka. Kropeczki uzyskały 2 miejsce w Przeglądzie Piosenki Harcerskiej w Żninie.

• Dzień Górnika

• Festiwal Piosenki Harcerskiej