• Świetlica szkolna

• „Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami,
          których część tylko zdołasz odczytać,
          a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią."

Janusz Korczak

Wychowawcy: Kornelia Ćwiklińska, Magdalena Nowak, Sławomir Jabłoński, Wojciech Góralski, Piotr Matuszewski, Bogdan Taczyński, Jarosław Rutkowski, Sebastian Isbrant

Świetlica jest czynna codziennie w godzinach: 7.00 - 16.15

Cel działalności świetlicy:

• zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu
          • stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku
          • zapewnienie pomocy dydaktycznej przy odrabianiu prac domowych
          • organizacja zajęć opiekuńczo–wychowawczych i rozwijających
          • rozwijanie zainteresowań
        • Zajęcia w naszej świetlicy są prowadzone według tematów zaplanowanych na poszczególne miesiące.
          Dotyczą one najbliższego otoczenia dzieci – rodziny, szkoły, kolegów, otoczenia, obejmują wiadomości o miejscu zamieszkania, ojczyźnie, miejscu Polski w Europie i świecie. Uwzględniają także tematykę nawiązującą do dni uroczystych i świątecznych oraz zmian zachodzących w przyrodzie w ciągu roku.
          Uczniowie uczęszczający do naszej świetlicy mają czas na dowolne zabawy, gdyż zabawa obok nauki jest podstawową formą aktywności dzieci.
          Odpowiednio dobrane, ciekawe zabawy i gry wzbogacają wiadomości i doświadczenia dzieci, kształtują umiejętności, angażują emocjonalnie. Świetlica przygotowuje dzieci do wartościowego spędzania czasu wolnego, wyrobienia nawyku kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy, właściwej zdrowej rywalizacji i bezpiecznego przebywania z rówieśnikami. Wychowawcy starają się rozwijać w wychowankach samorządność, samodzielność, gospodarność, poczucie estetyki i wrażliwość na piękno.
          Dzieci z różnych klas wspólnie bawiąc się i ucząc, integrują się w społeczność świetlicową.

• Zajęcia plastyczno-techniczne – uniwersalnym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka są działania twórcze, które wyzwalają nagromadzone negatywne emocje dziecka, wpływają odprężająco, niwelując stres dnia codziennego, rozwijają wyobraźnię dziecka i jego estetykę, inwencję twórczą, dając dziecku radość z własnego działania.

Zajęcia grupowe z wykorzystaniem pedagogiki zabawy (rozwijanie ekspresji ruchowej, zabawy taneczne, zabawy ruchowe przy muzyce) – uczniowie mają możliwość uczestniczenia w szerszym gronie: rówieśników oraz starszych lub młodszych kolegów uczęszczających do świetlicy.
          Tego rodzaju zajęcia budują wzajemną integrację w grupie, dostarczają wielu pozytywnych emocji, zabawy i pozwalają na zawiązanie przyjaźni koleżeńskiej poza kręgiem zamkniętej grupy, jaką jest klasa szkolna.

Gry planszowe i zabawy towarzyskie – rozwijają samodzielne myślenie, poprawiają koncentrację uwagi oraz uczą prawidłowych form zwyciężania, a także przyjmowania tzw. „przegranej”.

Organizowanie zajęć czytelniczych - czytanie bajek, baśni, opowiadań, wierszy, zapoznawanie się z czasopismami dla dzieci młodszych – Świerszczyk – i  starszych – Angorka.