„Ludzki mózg to cudowny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem, magazynem i powiernikiem naszej tożsamości, naszych myśli, pragnień i wyobrażeń”.
„W zdrowym ciele, zdrowy mózg! Zdrowy mózg, to zdrowe ciało!”
W naszej Szkole wykorzystujemy każdą okazję do rozwijania zainteresowań uczniów, wzbogacania ich wiedzy, kształtowania postaw poznawczych i prozdrowotnych.
W dniach od 15 do 21 marca 2021 roku nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Dla społeczności szkoły jest to nie tylko święto, ale także dobra zabawa i aktywna nauka.
Uczniowie poznają pułapki i sekrety mózgu, dowiadują się jak należy dbać o mózg, by służył nam jak najdłużej w dobrej kondycji, rozwiązują zagadki, rebusy oraz zadania matematyczne i logiczne sprzyjające pracy centralnego układu nerwowego.
„Światowy Tydzień Mózgu” jest okazją do zwrócenia uczniom uwagi na zweryfikowanie swojego dotychczasowego trybu życia w kontekście swojego zdrowia i potrzeb swojego mózgu. Specjaliści mówią, że „Nasz mózg może nieustannie się uczyć - od urodzenia aż po kres życia” i nieważne ile mamy lat, czy 1 czy 111 - nasz mózg może nas jeszcze zaskoczyć! Dlatego warto zweryfikować swój tryb życia, aby nasz mózg zaskakiwał nas w pozytywnym wymiarze.
Program działań w naszej Szkole w ramach „Światowego Tygodnia Mózgu” uwzględniał między innymi tematy do realizacji na zajęciach z psychologiem oraz zajęciach rozwijających kompetencje społeczno – emocjonalne (w klasach młodszych tj. 0-III w formie stacjonarnej, dla klas IV-VIII w formie zdalnej) i lekcjach przedmiotowych. Uczniowie dyskutowali, wypowiadali się i działali w obszarach:
- „Żyj zdrowo, zadbaj o swój mózg – zmienisz swoje życie”,
- „Gry i zabawy logiczne, kodowanie usprawniające pracę naszego mózgu”
- „ Aktywność fizyczna, a kondycja mojego mózgu”.
Celem tych działań było wzbogacenie wiedzy oraz podniesienie świadomości uczniów w obszarze sterowania, zarządzania swoim zdrowiem i życiem.
Dostępna gazetka szkolna oraz wysłana prezentacja multimedialna wskazywała uczniom jak ćwiczyć mózg, czego nasz mózg potrzebuje. Na lekcjach Wychowania Fizycznego tematy znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia podejmowane są systematycznie. Powyższe działania szczególnie ważne są w sytuacji kiedy dzieci i młodzież ogranicza swoją aktywność fizyczną i dużo czasu poświęca IT. Gry i zabawy w kodowanie - karty pracy, które poprzez zabawę usprawniają funkcję odpowiedzialne za logiczne myślenie.
Przygotowały:
Paulina Lubińska
Jolanta Kaczmarczyk
Katarzyna Jaranowska