Pasją Oliwiera Kempińskiego ucznia VIb jest numizmatyka, którą zainteresował go dziadek. Chłopiec od 3 lat zbiera monety i banknoty z różnych okresów historycznych. W jego kolekcji są również monety okolicznościowe, pamiątkowe.
17 i 18 czerwca uczniowie klas IV-VII mogli zobaczyć część jego kolekcji. Całość spotkania dopełniła garść ciekawostek na temat monet i banknotów, którymi Oliwier zainteresował swoich kolegów i koleżanki ze szkoły.
UCZEŃ PASJĄ
- 24.06.2024
- 9
Bezpieczne wakacje – spotkanie z policjantami u Maluchów
- 24.06.2024
W pierwszej połowie czerwca odbyło się spotkanie grup przedszkolnych „Jeżyki”, „Sówki” i „Liski” oraz klas I-III z policjantami - panem asp. sztabowym Markiem Komorowskim, asp. Michałem Wzorkiem i asp. Andrzejem Wölkiem na temat „Bezpieczne wakacje”. Zaproszeni goście, odwołując się do doświadczeń dzieci i podając różne przykłady zachowań, z którymi mogą się spotkać, przypomnieli o zachowaniu zasad bezpieczeństwa nad morzem, jeziorem, w górach i na wsi podczas żniw. Zachęcili najmłodszych do odpowiedniego przygotowania się do wakacyjnego wypoczynku. Dzieci aktywnie włączyły się w rozmowę o niebezpiecznych sytuacjach podczas zabaw letnich, szczególnie nad wodą i ich poważnych skutkach. Podały numery alarmowe i utrwaliły sobie zasady właściwego reagowania w niebezpiecznych sytuacjach.
Wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że wakacje chcemy spędzić bezpiecznie!
5
CZYTANIE NA DYWANIE
- 24.06.2024
Przedszkolaki z grupy przedszkolnej „Jeżyki”, „Sówki”, „Liski” odwiedził niesamowity gość. Pani Joanna Bretes spotkała się z naszymi najmłodszymi dziećmi w ramach akcji szkoły językowej early stage „Czytanie na dywanie”.
Zaangażowanie p. Joanny sprawiło, że przedszkolaki jak zaczarowane słuchały prowadzącej zajęcia w języku angielskim oraz aktywnie uczestniczyły w każdej aktywności zaproponowanej przez energiczną, uśmiechniętą p.Joannę.
Zapraszamy na fotorelację.
14
Szkolny Dzień Sportu i Dzień Dziecka u „Maluchów”
- 24.06.2024
29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Sportu i Dzień Dziecka. Spośród wielu atrakcji przygotowanych przez wychowawców, uczniowie klas I – III brali udział w Turnieju Sportowym zorganizowanym przez Małgorzatę Pieczywok, Małgorzatę Taczyńską i Małgorzatę Wesołowską.
Dzieci rywalizowały ze sobą w 10 konkurencjach na poszczególnych poziomach klas, wykazując się zwinnością, szybkością, celnością i siłą. W tym roku za zajęcie pierwszego miejsca puchar przechodni trafił do klas I c, II b i III c.
Wszystkie klasy biorące udział w zawodach otrzymały słodycze ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.
Uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę i postawę sportową. Zwycięzcom gratulujemy!
W tym ważnym dniu dzieci brały również udział w warsztatach w Fundacji Manufaktury Kreatywnego Rozwoju, zabawach i grach ruchowych w skateparku na Podzamczu, zajęciach bibliotecznych, tworzyły wynalazki, malowały kredą na dziedzińcu szkoły swoje marzenia i plany, puszczały banki mydlane, oglądały filmy edukacyjne i bajki.
Wszyscy uczestnicy Dnia Sportu i Dnia Dziecka otrzymali słodki upominek od Rady Rodziców. Pyszne lody bardzo smakowały! Bardzo dziękujemy Rodzicom!
Czekamy już na kolejny Szkolny Dzień Sportu i Dzień Dziecka!
(M. P, M. D)
60
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
- 24.06.2024
W czerwcu tego roku minęło 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Toruniu. W związku z tym jubileuszem nasza szkoła zorganizowała powiatowy konkurs plastyczny powiązany z tym wydarzeniem.
Święty Jan Paweł II gościł w mieście Kopernika 7 czerwca 1999 roku zaledwie kilka godzin. Była to jedyna obecność Papieża w Toruniu. Na nabożeństwie czerwcowym spotkało się z Ojcem Świętym około 300 tysięcy wiernych z naszej diecezji.
Do konkursu zgłosiło się 5 szkół podstawowych z naszego powiatu. Nadesłano ponad 30 prac plastycznych. Były one oceniane w dwóch kategoriach wiekowych.
W dniu 9 maja nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.
Wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasy 4-6
1. Kubacki Igor SP Myśliwiec
2. Śmigielska Natalia SP3 Wąbrzeźno
3. Zabroń Maya SP Książki
Wyróżnienia
Krause Bartosz SP3 Wąbrzeźno
Płachta Jakub SP2 Wąbrzeźno
Dul Nina SP3 Wąbrzeźno
Więckowska Lena SP2 Wąbrzeźno
Orzechowski Nikodem SP3 Wąbrzeźno
Klasy 7-8
1. Stankiewicz Wiktoria SP Płużnica
2. Gorczyńska Ewa SP3 Wąbrzeźno
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy sukcesów.
!
- 20.06.2024
Zakończenie roku w poszczególnych klasach będzie w dniu jutrzejszym transmitowane na żywo, na naszym szkolnym kanale na YouTube: STUDIO SP3.
Poniżej prodajemy linki do poszczególnych transmisji:
KANAŁ OGÓLNY STUDIOSP3: https://liblink.pl/jbdKYi355H
KLASY 3 godz. 8.00: https://liblink.pl/imxCkT8Tez
KLASY 1-2 godz. 9.00: https://liblink.pl/l7b35B3zzt
KLASY 8 godz. 10.00: https://liblink.pl/QXp4hYp2o6
KLASY 4-5 godz. 11.00: https://liblink.pl/89fgfypSfi
KLASY 6-7 godz. 12.00: https://liblink.pl/jU9p5I5v22
Wycieczka na wieś
- 07.06.2024
Tata Agnieszki, koleżanki z klasy II b, zaprosił uczniów do swojego gospodarstwa rolnego w Lipnicy. Przygotował wiele niespodzianek oraz bardzo ciekawe zajęcia. Zaprezentował różne ziarna, młode rośliny oraz produkty, które z nich otrzymujemy. Wielkie zdziwienie wzbudziło maleńkie czarne, ziarenko rzepaku, z którego wyrasta tak duża roślina. Dzieci uczyły się rozróżniać siano i słomę, poznawały budowę zbóż. Oglądały różne maszyny rolnicze i poznawały ich przeznaczenie. Dowiedziały się jak przechowuje się ziarno w ogromnych silosach. Widziały również chlewnię i słuchały ciekawostek na temat hodowli trzody. Dużo radości wzbudziła ogromna waga, na której wszyscy razem się ważyli. Po zdobyciu wiedzy rolniczej, kiełbaski przy ognisku smakowały wyjątkowo. Na zakończenie dnia dzieci miały wykonane zdjęcie z drona w rzepaku. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że rolnik musi się znać na wszystkim, a jego praca jest ciężka i odpowiedzialna.
Agnieszka ma Tatę na medal!
T.Sz.
18
Dzień Dziecka w kl.2 A - ,,Spotkanie przy malarskiej sztaludze”
- 10.06.2024
W dniu 29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Od rana czekały na nas różne niespodzianki oraz spotkanie z entuzjastą malarstwa panem Markiem Majewskim, dziadkiem Janinki. Zaproszony gość opowiadał kiedy i w jaki sposób narodziła się u niego pasja do rysowania i malowania. Pokazał nam w jak prosty sposób można narysować drzewo, zwierzę. Obejrzeliśmy również farby, pędzle, skrobaki artystyczne, którymi posługuje się tworząc swoje prace. Największą uwagę przykuwały jednak obrazy, które nasz gość przyniósł do klasy. Zachwycały nie tylko pomysły, ale i palety barw, kształtów. Wśród obrazów namalowanych przez dziadka Janinki były również takie, które każdy z nas inaczej interpretował. Na koniec wykonaliśmy pastelami na przygotowanym przez gościa płótnie wspólną pracę plastyczną na temat ,, Baśniowy świat podwodny”. Artysta pochwalił naszą kreatywność i zdolności malarskie.
Dziękujemy za wzbogacenie naszych zainteresowań i poświęcony nam czas.
Dziadek Janinki jest wyjątkowy!
(I. K.)
4
Najcenniejsza lekcja miłości-Dzień Matki
- 10.06.2024
Dzień 26 maja-Święto Matki, to jedno z najpiękniejszych i z pewnością najbardziej wzruszających świąt w roku. W tym dniu wszystkie Mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Uczniowie klasy 1c postanowili podziękować Mamom za trud włożony w ich wychowanie i za miłość, której doświadczają każdego dnia.
Dzieci zaprosiły swoje Mamusie na szkolne spotkanie, podczas którego tańcem, piosenką i wierszem złożyły płynące z serca życzenia. Wręczyły również własnoręcznie wykonane laurki, ozdobione zdjęcia i słodkie upominki, które przygotowały podczas warsztatów kulinarnych.
Po „bezowo- lodowym” poczęstunku przyszedł czas na wspólną zabawę. Dzieci nauczyły swoje Mamusie tańczyć Belgijkę i wykonały z nimi „balonowe” ćwiczenia. Każda para- mama i dziecko namalowała także na stretchu przepiękną majową łąkę.
Podczas spotkania czuć było klimat radości i miłości. To był pięknie spędzony czas.
(M.T.)
Zbiórka
- 10.06.2024
Dnia 4 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych, z tej okazji w tym właśnie dniu rozpoczęła się w naszej szkole kolejna cudowna zbiórka na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia S.O.S dla Zwierząt w Wąbrzeźnie. Akcja trwała do połowy maja.
Społeczność szkolna chętnie wzięła udziału w zbiórce i udało się zebrać imponującą ilość karmy dla naszych czworonożnych przyjaciół psów i kotów. Wszystkim wolontariuszom małym i dużym dziękujemy za zaangażowanie i udział w zbiórce.Nauczyciel koordynujący akcję: Magdalena Nowak, Marta Kraska, Kamila Woźniak
Dyżur wakacyjny w SP3
- 29.05.2024
DYŻUR WAKACYJNY
Szanowni Państwo, 3 czerwca 2024 r. rozpoczynamy przyjmowanie kart zgłoszenia dzieci na dyżur wakacyjny. Prosimy zainteresowanych rodziców o zapoznanie się z Regulaminem dyżuru wakacyjnego.
Terminy dyżuru wakacyjnego
24 czerwca – 5 lipca 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II
8 lipca - 12 lipca 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego
15 lipca - 9 sierpnia 2024 r. Przedszkole Miejskie Bajka
12 sierpnia – 14 sierpnia 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II
Regulamin i karty zgłoszeń znajdują się w sekretariacie oraz na stronie internetowej placówki.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, dyżur wakacyjny we wszystkich placówkach planowany jest jedynie dla dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkola/oddziałów przedszkolnych, których rodzice nie mogą zapewnić opieki w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych.
OPŁATY ZA DYŻUR WAKACYJNY
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 im. E.Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
Nr konta – stawka żywieniowa dzienna
52 9484 1033 2319 1806 1152 0003 – 11 zł
Nr konta – opłata za pobyt pow. 5 godz.
09 9484 1033 2319 1806 1152 0001
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie
Nr konta – stawka żywieniowa dzienna
05 9484 1033 2319 1806 1149 0003 – 11 zł
Nr konta – opłata za pobyt pow. 5 godz.
59 9484 1033 2319 1806 1149 0001
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE " Bajka" w Wąbrzeźnie
Nr konta – stawka żywieniowa dzienna
72 9484 1033 2319 1806 1123 0001 - 13 zł
Nr konta – opłata za pobyt pow. 5 godz.
72 9484 1033 2319 1806 1123 0001
Karta_zgloszenia_dziecka_na_dyzur_wakacyjny_w_SP3_2023-2024.pdf
Regulamin_dyzuru_wakacyjnego_w_SP3_w_Wabrzeznie_2023-24.pdf
Piknik Powiatowy
- 14.05.2024
1 maja 2004 r. Polska na mocy Traktatu Akcesyjnego stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
W związku z 20 rocznicą przystąpienia Polski do UE uczniowie klas IV- VIII z SP nr 3 wzięli udział w Pikniku Powiatowym zorganizowanym z tej okazji.
Zadaniem naszej szkoły było zaprezentowanie kultury i tradycji Luksemburga, Niderlandów i Słowenii.
Najtrudniejsze i najważniejsze zadania wykonali uczniowie klas Vc, VIb, VIIIa.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli prezentacje Szkoły Podstawowej nr 3 zostały ocenione najwyżej przez jury. Do Luksemburga zaprosili Wielki Książe Henryk oraz jego syn następca Wilhelm z dynastii Burbońsko-Parmeńskiej, w których postacie wcielili się Jakub Kasud oraz Borys Bartoś . Wystąpienie, teksty i stroje chłopców zauroczyły komisję. Do współczesnego Luksemburga zaprosili parlamentarzyści, których role odegrali Remigusz Przybysz i Sajmon Rochnowski.
Kulturę, tradycję, architekturę i geografię Niderlandów przedstawiły Ariel Zielińska, Karolina Roszkowska, Karolina Rudnicka i Szymon Kuświk. Na stoisku można było spotkać holenderskiego dyrygenta i skrzypka światowej sławy Andre Rue, którego rolę grał Antoni Śmieszek.
Do Słowenii zaprosił gości Mikołaj Kwaitkowski. W przebraniu pszczelarza mówił o skarbach przyrody Słowenii. Dominika Fiszeder jako narciarka opowiedział o górskich atrakcjach tego kraju.
Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom, i nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu.
W imieniu nauczycieli,
szkolny koordynator akcji.
Dorota Zielińska
GALA LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH KUJAWSKO-POMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY
- 14.05.2024
We wtorek, 7 maja 2024 r. w Toruniu w Auli UMK odbyła się Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wśród 120 laureatów z Torunia i okolic znalazł się nasz uczeń Mikołaj Kwiatkowski, który został laureatem konkursu z biologii.
Na scenie zostały wręczone zaświadczenia i drobne upominki.
Gratulujemy!
Opiekunem Mikołaja w przygotowaniach do konkursu była Lidia Będziechowska
MAGIA POEZJI
- 14.05.2024
Szkoła Podstawowa nr 3 im. E. Wojnowskiego w Wąbrzeźnie 23 kwietnia 2024r. uczciła Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich organizując XX edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Magia Poezji”. Celem wydarzenia było pobudzenie wrażliwości na piękno polskiej poezji i popularyzacja twórczości polskich poetów. Tego dnia w murach szkoły pojawili się miłośnicy poezji, którzy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
W konkursie wzięli udział reprezentanci z 10 szkół w powiecie: 18 uczestników w grupie wiekowej klas I – III oraz 22 uczniów w grupie klas IV – VI.
Zmagania recytatorów oceniało Jury w składzie: p Aleksandra Kurek, p. Justyna Zarębska oraz p. Hanna Bokota. Uczestnicy konkursu najchętniej wybierali utwory znanych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna, Danuty Wawiłow czy Wisławy Szymborskiej. Jury nie miało łatwego zadania, aby wskazać najlepszych uczestników, ponieważ wszyscy byli dobrze przygotowani, poziom był wysoki i wyrównany.
W konkursie najlepszymi okazali się:
W grupie wiekowej klas I – III:
I miejsce – Zoja Goleń z SP w Ryńsku
II miejsce – Jakub Madeja z SP nr 3 w Wąbrzeźnie
III miejsce ex aequo:
- Damir Andrzejewski z SP w Myśliwcu
- Stanisław Żuchowski z SP nr 3 w Wąbrzeźnie
Wyróżnienie:
- Liliana Cybulska z SP w Płużnicy
- Lena Kowalska z SP w Książkach
- Aniela Skonieczka z SP w Płużnicy
„Nagrodę publiczności” słuchacze przyznali Zoi Goleń z SP w Ryńsku
W grupie wiekowej klas IV – VI:
I miejsce – Bartosz Krause z SP3 w Wąbrzeźno
II miejsce - Ignacy Łamek z SP3 w Wąbrzeźnie
III miejsce ex aequo:
- Szymon Dziadosz z SP w Myśliwcu
- Jakub Płachta z SP nr 2 w Wąbrzeźnie
Wyróżnienie:
- Maja Nelkowska z SP w Ryńsku
- Lena Roszkowska z SP w Ryńsku
- Antonina Żuchowska z SP nr 3 w Wąbrzeźnie
„Nagrodę publiczności” słuchacze przyznali Bartoszowi Krause z SP nr 3 w Wąbrzeźnie.
Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek.
Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez Wójta Gminy Ryńsk oraz Burmistrza Miasta Wąbrzeźno.
W przerwie konkursu dla uczestników oraz ich opiekunów przygotowano słodki poczęstunek, który został zakupiony dzięki Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr3 w Wąbrzeźnie.
W oczekiwaniu na wyniki czas umili uczniowie „Trójki”, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne.Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie oraz organizatorzy konkursu serdecznie dziękują nauczycielom za liczny udział i przygotowanie uczniów.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.
73
Zajęcia z pszczelarstwa w kl.2a
- 14.05.2024
W dniu 8 maja uczniowie kl.2a mieli możliwość zapoznania się z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki intersującym opowieściom cioci Dawida, która należy do Związku Pszczelarzy i zajmuje się pszczelarstwem od prawie najmłodszych lat, wszyscy zdobyli wiele cennych informacji oraz ciekawostek z życia pszczół. W trakcie zajęć drugoklasiści poznali fascynujący świat tych owadów. Dowiedzieli się ile kwiatów muszą odwiedzić pszczoły, aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód, dlaczego pszczoły tańczą, na co chorują. Uczniowie zobaczyli jak wygląda strój pszczelarza, który zaprezentowała mama Dawida oraz obejrzeli przybory, których używa pszczelarz w swojej codziennej pracy, takie jak: matecznik, odsklepiacz, podkurzacz, ramka, dłuto, zmiotka. Niezwykle ciekawe oraz wzbudzające szereg emocji były ciekawostki na temat roju pszczół, zwyczajów oraz oglądanych zdjęć, które ciocia Dawida przyniosła ze sobą. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu. Wspólnie ustalaliśmy jakie właściwości zdrowotne posiada miód, pyłek i kit pszczeli oraz jak należy zachować bezpieczeństwo w kontakcie z pszczołami. Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie, jak ważna jest obecność i rola pszczół w przyrodzie, która nas otacza.
Dziękujemy za wspaniałe zajęcia. Ciocia Dawida to kolejny nasz gość z wielką pasją.
(IK)
9
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY DLA KLAS III: Z ANDERSENEM W ŚWIAT WARTOŚCI
- 14.05.2024
26 kwietnia odbył się SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Z ANDERSENEM W ŚWIAT WARTOŚCI dla klas trzecich. Wzięło w nim udział 12 uczniów - z klasy III a: Konstantyn Chabior-Zieliński, Klara Kot, Marcin Mielewczyk, Liliana Wiśniewska; z klasa III b: Alicja Angowska, Bartosz Buławski, Nathaniel Jakubowski, Magdalena Wąs; z klasy III c: Zuzanna Kmiecik, Zofia Lewicka, Hanna Maćczak, Anna Pesta.
Celem konkursu było: zapoznanie z biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena, poznanie wybranych baśni, budzenie zainteresowań czytelniczych, zachęcanie rodziców do wspólnego czytania z dziećmi i dzieciom, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych wiadomości.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością biografii pisarza oraz baśni w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dzikie łabędzie”, „Królowa Śniegu”.
Uczniowie brali udział w takich konkurencjach: test z pytaniami zamkniętymi, pytania otwarte, krzyżówka, historyjka obrazkowa i puzzle, fragmenty tekstu, rekwizyt.
Wychowawczynie Pani Lucyna Gajowczyk-Saniewska, Pani Aleksandra Straszkiewicz i Pani Magdalena Dąbrowska z dużym zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie dzieci do konkursu w swoich klasach.
Konkurs wspierało uczestników i oceniało jury w składzie: Pani Zuzanna Kurek - Wicedyrektor Szkoły, Pani Anna Kolczyńska - bibliotekarz szkolnej biblioteki i nauczyciel języka polskiego, Pani Aleksandra Rzeczwska - Cieślak - bibliotekarz Mi PBP z Filii nr 1.
Jury przyznało następujące miejsca:
- I miejsce - Klara Kot z klasy III a
- II miejsce - Liliana Wiśniewska z klasy III a
i Zuzanna Kmiecik z klasy III c
- III miejsce - Nathaniel Jakubowski z klasy III b
Wyróżnienia otrzymali pozostali uczestnicy konkursu.
W przerwie konkursu dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek, po którym z rąk jury otrzymały dyplomy. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu i słodki poczęstunek ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3.
Wszystkim Dzieciom gratulujemy znakomitej znajomości baśni!
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się we wspólne
czytanie z dziećmi i dzieciom!
Organizator: Magdalena Dąbrowska
1
22 kwietnia - Dzień Ziemi
- 14.05.2024
22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Dzień Ziemi to dzień szczególny dla osób, które same coś robią dla zrównoważenia wpływu człowieka na naturę. Cóż to są za działania? Coraz więcej sympatyków zyskuje ekologiczny styl życia: dojeżdżanie rowerem do pracy czy używanie wielorazowych toreb na zakupy. Rośnie też zainteresowanie kupnem ubrań w second handach z powodów pozaekonomicznych i odsprzedawaniem ubrań przez różne aplikacje po to by dać im „drugie życie”.
W ostatnim czasie upowszechnia się również świadomość czym jest styl życia zero waste i coraz więcej osób kojarzy zasadę 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle) i kompostuj (rot).
W oddziałach przedszkolnych „Jeżyki”, „Sówki” i „Liski” oraz w klasach I-III dzieci ubrały się w kolory Ziemi. Podczas zajęć dzieci oglądały prezentacje i filmy edukacyjne, albumy i zdjęcia ukazujące różne ekosystemy i zróżnicowanie przyrodnicze naszej planety oraz konieczność jej ochrony. Dzieliły się swoją wiedzą i dyskutowały na temat proekologicznych zachowań, zmiany nawyków, które mogą posłużyć do polepszenia stanu środowiska naturalnego. Redagowały notatki o pomocy Ziemi, odgrywały scenki dramowe, chętnie rozwiązywały zagadki, quizy i segregowały śmieci. Wychodziły na spacery w celu podziwiania przyrody, a także uczestniczyły w warsztatach ekologicznych w Wąbrzeskim Centrum Profilaktyki, Terapii i Integracji Społecznej. Wykonywały ciekawe prace plastyczne, tematyczne kolorowanki XL oraz tworzyły galerię prac w salach lekcyjnych. Dzieci wiedzą, że należy dbać o naszą Ziemię, nie tylko z okazji jej święta!
W tym roku uczniowie klas IV-VIII tradycyjnie stworzyli interesujące prace plastyczne o naszej planecie. Powstała z nich wystawa na korytarzu szkolnym. Na lekcjach biologii, przyrody i plastyki uczyliśmy się też jak oszczędzać papier: z niewielkiego skrawka – prostokąta o wymiarach 3 cm na 10 cm trzeba było „wyczarować” renifera, w taki sposób, aby nie został nawet najmniejszy skrawek. Udało się świetnie! Przeprowadzone na zajęciach dyskusje pokazały, że młodzież jest świadoma zagrożeń i wie jak zapobiec niektórym z nich. Zachęcaliśmy również wszystkich do celebrowania Dnia Ziemi na różne sposoby: do wyjścia z domu i pójścia do Przyrody; do lasu, nad jezioro, do parku, do zakręcenia niepotrzebnie cieknącego kranu, do zgaszenia zbędnej żarówki, posprzątania najbliższego otoczenia, posegregowania śmieci, zrezygnowania z kupna kolejnej sztuki odzieży, do wyprodukowania której zużyto mnóstwo wody i energii, do poszukiwania przyrody w zasięgu wzroku, do poświęcenia czasu na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa!
(L.B, M.D)
16
Światowy Dzień Języka Angielskiego w SP3
- 14.05.2024
Światowy Dzień Języka Angielskiego przypada 23 kwietnia. Jest to dzień uznawany za datę urodzin oraz śmierci Williama Szekspira – angielskiego dramatopisarza, autora między innymi „Hamleta”, „Romea i Julii”. Podczas lekcji kulturowych uczniowie poznali krótki rys biograficzny Szekspira, doskonalili swoją wiedzę na temat Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Przygotowywali materiały m.in. flagi tych państw, rozwiązywali zadania, quizy. Doskonalili swoje umiejętności w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Poznali dwie najpopularniejsze odmiany języka - brytyjską i amerykańską - podstawowe różnice pomiędzy nimi. Układali puzzle 3D związane z Londynem. Podczas zajęć uczniowie, podróżowali także wirtualnie, aby zwiedzić Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie.
W tym dniu odbył się szkolny konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych dla klas IV-V i VI-VII. W celu przygotowania do konkursu uczniowie mogli skorzystać z przygotowanej wcześniej wystawy tematycznej prezentującej najważniejsze fakty i ciekawostki na temat tych krajów.
Wyniki konkursu:
Klasy IV-V
I miejsce - Antonina Wierzchowska
II miejsce - Sylwester Chudy
III miejsce - Bartosz Krause
Klasy VI-VII
I miejsce - Ryszard Palczewski
II miejsce ex aequo – Julia Mądra, Nina Krzyżykowska
III miejsce - Anastazja Kunke
Nasza szkoła w zrealizowała również Ogólnopolski Projekt Edukacyjny FACTS ABOUT THE UK z okazji Dnia Języka Angielskiego.
Podczas obchodów tego dnia zaprezentowane zostały nie tylko walory turystyczne obu krajów, lecz także ich najważniejsze tradycje i zwyczaje, co pozwoliło uczniom spojrzeć na nie z innej perspektywy. Celem było przede wszystkim popularyzacja uczenia się języka obcego i pokazanie, że w dzisiejszym świecie język angielski staje się międzynarodowym językiem łączącym kultury i nacje, ułatwia podróżowanie i jest jednym z podstawowych narzędzi na rynku pracy.
1
Wiosenny wieczór gier i zabaw w języku polskim i języku angielskim
- 14.05.2024
4 kwietnia w klasie III c odbył się „Wiosenny wieczór gier i zabaw w języku polskim i angielskim”. Spotkanie rozpoczęło się od podróży po krajach składających się na Wielką Brytanię. Następnie dzieci rozwiązywały zadania związane z wiosną oraz doskonaliły swoje umiejętności w określaniu czasu w języku angielskim. Nie zabrakło zagadek związanych z wiosną. Podczas wieczoru obchodzony był także Międzynarodowy Dzień Marchewki. Uczniowie wraz z rodzicami tworzyli marchewki z wykorzystaniem wełny, a także wykonywali marchewkowe zadanie.
Tradycyjne gry planszowe stanowiły nieodłączny element wieczoru. Uczestnicy spotkania układali również puzzle 3D. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
(MD, JL)
2