• Aktualności

        • Potyczek strażackich ciąg dalszy

        • 09.05.2023
        • Nie tak dawno pisaliśmy na stronie o sukcesie i awansie młodych „strażaków” z naszej szkoły w Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” do następnego etapu konkursu a tu już odbył się kolejny etap. Tym razem uczniowie musieli udać się do miejscowości Błędowo i tam stanąć w szranki ze swoimi rówieśnikami z okolicznych szkół . Przypomnijmy, że barw naszej szkoły i Wąbrzeźna bronili w I grupie wiekowej uczniowie klasy 4B Hubert Jurdziak i Edward Palczewski natomiast w II grupie Stanisław Dzidek i Kacper Gawron z klasy 8b. Dla Huberta i Edwarda był to debiut na tym konkursie i być może ulegli magii nazwy miejscowości  popełnili kilka błędów i zakończyli przygodę na tym etapie konkursu. Łatwo skóry nie sprzedali natomiast uczniowie starsi, którzy w komplecie zameldowali się w finale i „stoczyli bratobójczą walkę” o pierwsze miejsce. Każdy konkurs ma to do siebie, że zwycięzca może być tylko jeden i tym razem na pierwszym miejscu zameldował się uczeń klasy 8 b Kacper Gawron, który będzie reprezentował naszą szkołę i  miasto Wąbrzeźno na następnym etapie konkursu.  Tym razem Kacpra czeka wycieczka do Ciechocinka i nie będzie to na pewno wyjazd typowy dla kuracjuszy lecz następne ciężkie potyczki z wiedzy pożarniczej na etapie wojewódzkim skąd już blisko do finału ogólnopolskiego.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

        • Liga zadaniowa UMK jak Liga Mistrzów

        • 09.05.2023
        • Koniec kwietnia to tradycyjnie już ostatnie spotkania uczniów na konkursach przedmiotowych i rozstrzygnięcia na etapach wojewódzkich. Nie inaczej jest i w trwającym od 1987 roku zorganizowanym przez prof. Leona Jeśmanowicza  konkursie matematycznym, który pod patronatem Instytutu Matematyki i informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trwa niezmiennie do dnia dzisiejszego.

          Konkurs ten ma na celu  pobudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród uczniów szkół podstawowych oraz promowanie uczniów uzdolnionych matematycznie. Droga do ścisłego wojewódzkiego finału nie jest łatwa, trzeba najpierw przebrnąć przez  kilka etapów rejonowych i zdobyć dostateczną ilość punktów, aby zameldować się  już w finałowym spotkaniu na UMK w Toruniu.

          W tym roku szkolnym do ścisłego finału dotarł  i został finalistą konkursu Armin Olszewski -uczeń klasy 7b. Warto zaznaczyć, że  był on jednym z 30 uczniów z całego województwa którym udała się ta sztuka. Tym bardziej WIELKIE GRATULACJE!!

          Mamy nadzieję, że Armin będzie dalej rozwijał swoją  pasję do matematyki i jeszcze nie raz usłyszymy i przeczytamy  o jego sukcesach- a może i zobaczymy go kiedyś jako wykładowcę na UMK w Toruniu.

          Gratulacje jeszcze raz!

          A tu próbka zadań z konkursu „LIGA ZADANIOWA UMK”

          Smok ma 2007 głów. Rycerz może ściąć jednym cięciem 33 głowy lub 21 głów lub 17 głów lub 1 głowę. Smokowi odrasta odpowiednio 48, 0, 14 i 349 głów jednocześnie, tzn. jeśli rycerz zetnie 33 głowy to smokowi odrośnie 48 głów itd. Smok zostanie zabity jeśli wszystkie głowy zostaną ścięte. Czy rycerz może zabić smoka? Odpowiedź uzasadnij.

           

        • SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY DLA KLASCH III Z ANDERSENEM W ŚWIAT WARTOŚCI

        • 09.05.2023
        • 26 kwietnia odbył się SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY                                Z ANDERSENEM W ŚWIAT WARTOŚCI dla klas trzecich. Wzięło w nim udział 12 uczniów - z klasy III a – Zofia Dziełak, Bartosz Krause, Dominik Warsicki, Julian Zygnarowski; z klasa III b – Wiktoria Borowska, Marcelina Szczepańska, Mateusz Veith, Antonina Warnel; z klasy III c – Marika Chmurzyńska, Izabella Kononowicz, Amelia Rozwadowska, Antonina Żuchowska.

          Celem konkursu było: zapoznanie z biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena, poznanie wybranych baśni, budzenie zainteresowań czytelniczych, zachęcanie rodziców do wspólnego czytania z dziećmi i dzieciom, rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych wiadomości.

          Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością biografii pisarza oraz baśni w przekładzie Cecylii Niewiadomskiej: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Księżniczka na ziarnku grochu”,  „Dzikie łabędzie”, „Królowa Śniegu”. 

          Uczniowie brali udział w takich konkurencjach: test z pytaniami zamkniętymi, pytania otwarte, krzyżówka, historyjka obrazkowa i puzzle, fragmenty tekstu, rekwizyt.

           

          Wychowawczynie Pani Małgorzata Pieczywok, Pani Małgorzata Wesołowska  i Pani Małgorzata Taczyńska z dużym zaangażowaniem włączyły się w przygotowanie dzieci do konkursu w swoich klasach. 

           

          Konkurs oceniało jury w składzie: Pani Hanna Bokota – bibliotekarz szkolnej biblioteki i Pani Aleksandra Rzeczwska - Cieślak – bibliotekarz Mi PBP                z Filii nr 1.

           

          Jury przyznało następujące miejsca:  

                     - I miejsce – Mateusz Veith z kl. III b

                     - II miejsce – Antonina Żuchowska z kl. III c

                      - III miejsce – Antonina Warnel z kl. III b

          Wyróżnienia otrzymali pozostali uczestnicy konkursu.

           

          W przerwie konkursu dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek, po którym z rąk jury otrzymały dyplomy. Nagrody książkowe dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3.

           

          Wszystkim Dzieciom gratulujemy znakomitej znajomości baśni!

          Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się we wspólne

          czytanie z dziećmi i dzieciom!

           

          Organizator:

          Magdalena Dąbrowska

        • Światowy Dzień Ziemi u „Maluchów”

        • 09.05.2023
        • W ostatnim tygodniu kwietnia w oddziałach przedszkolnych „Jeżyki”, „Sówki” i „Liski” oraz w klasach I-III obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.
          W tych dniach dzieci ubrały się w kolory Ziemi. Podczas zajęć dzieci oglądały prezentacje i filmy edukacyjne, albumy i zdjęcia ukazujące różne ekosystemy i zróżnicowanie przyrodnicze naszej planety oraz konieczność jej ochrony. Dzieliły się swoją wiedzą i dyskutowały na temat proekologicznych zachowań, zmiany nawyków, które mogą posłużyć do polepszenia stanu środowiska naturalnego. Redagowały notatki o pomocy Ziemi, odgrywały scenki dramowe, chętnie rozwiązywały zagadki, quizy i segregowały śmieci oraz sadziły rośliny. Wychodziły na spacery w celu podziwiania przyrody lub sprzątania najbliższej okolic, a także uczestniczyły w warsztatach ekologicznych w plenerze.
          Wykonywały ciekawe prace plastyczne, tematyczne kolorowanki XL oraz tworzyły galerię prac w salach lekcyjnych.

           

          Dzieci wiedzą, że należy dbać o naszą Ziemię, nie tylko z okazji jej święta!

        • ŻONKILE

        • 09.05.2023
        • Szkoła Podstawowa nr 3 im. E.Wojnowskiego włączyła się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.Uczniowie starszych klas pomogli przygotować dla społeczności szkolnej żonkile, które 19 kwietnia otrzymali wszyscy uczniowie klas III - VIII.Ponadto na historii i godzinie wychowawczej odbyły się nawiązujące do wydarzenia lekcje.
          Klasa VIIIc wzięła również udział w specjalnych zajęciach bibliotecznych związanych z rocznicą wybuchu powstania, które odbyły się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wąbrzeźnie.

        • POSTEPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

        • 05.05.2023
        • INFORMACJA

          o postępowaniu uzupełniającym do oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej

           

          Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie

          informuje, że w dniach

          od 4 maja 2023r./godz. 15.00 do 10 maja 2023r./do godz. 20.00

          odbędzie się rejestracja w systemie wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego

          za pośrednictwem strony internetowej

          www.rekrutacja.wabrzezno.com  - „Wypełnij wniosek

           

          od 4 maja 2023r./godz. 15.00 do 11 maja 2023r./godzina 15.00
          złożenie w placówce pierwszego wyboru w wersji papierowej wniosku o przyjęcie wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów (załączniki)

           

           

          LICZBA WOLNYCH MIEJSC W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH: 7

           

             Dyrektor Szkoły

          /-/ Agata Ronowska

        • Szkolny Konkurs Recytatorski ,,W poszukiwaniu talentów”

        • 24.04.2023
        • W Szkolnym Konkursie Recytatorskim ,,W poszukiwaniu talentów” dla klas I-III, który odbył się 14 kwietnia, wzięło udział 18 recytatorów, którzy z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali wiersze poetów polskich.

          Głównym celem konkursu było wspieranie i pobudzanie twórczej aktywności dzieci o uzdolnieniach recytatorskich. Popularyzowanie twórczości poetów polskich.

          Organizatorami konkursu były: Pani Magdalena Dąbrowska i Pani Aleksandra Straszkiewicz.

          Recytacje oceniało jury w składzie:

            - Pani Hanna Bokota – bibliotekarz szkolnej biblioteki

            - Pani Aleksandra Rzeczewska - Cieślak –  bibliotekarz Mi PBP Filia nr 1

          Jury przyznało następujące miejsca w poszczególnych klasach:  

          W klasach pierwszych:

                    - I miejsce – Stanisław Żuchowski  – klasa I c

                    - II miejsce – Otylia Meyer – klasa I b

                    - III miejsce – Nikola Kobuszko  –  klasa I a

          W klasach drugich:

                    - I miejsce – Nathaniel Jakubowski – klasa II b

                    - II miejsce – Anna Pesta – klasa II c

                    - III miejsce – Klara Kot – klasa II a

          W klasach trzecich:

                    - I miejsce – Bartosz Krause  – klasa III a

                    - II miejsce – Antonina Żuchowska  – klasa III c

                    - III miejsce – Izabella Kononowicz  – klasa III c

           

          Uczestnicy konkursu wybrali recytatora, którego interpretacja wiersza najbardziej im się spodobała.
          Bartosz Krause z klasy III a za swój wdzięk sceniczny otrzymał nagrodę publiczności.

          W przerwie konkursu dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek.

          Nagrody książkowe dla najlepszych uczestników konkursu i „słodkości” ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3. Wszyscy mali recytatorzy otrzymali dyplomy, długopisy i notesiki.

          Wysoki poziom konkursu pokazał, że jego uczestnicy posiadają uzdolnienia recytatorskie i że warto w przyszłości organizować i promować taką formę wypowiedzi artystycznej.

           

          Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok!

           

                                                   Organizatorzy

        • Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

        • 24.04.2023
        • Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, czyli kl. 1a, 1b i 1c, wstąpili do grona czytelników biblioteki szkolnej. Nastąpiło to podczas uroczystości pasowania na czytelnika.

          W czasie spotkania dzieci rozpoznawały tytuły bajek, baśni i ich bohaterów,

          tytuły wierszy, wymieniały korzyści płynące z czytania książek, mówiły o tym jak należy obchodzić się z książką. Następnie zapoznały się z zasadami, które obowiązują podczas korzystania z biblioteki szkolnej, czyli poznały prawa i obowiązki czytelnika. Po złożeniu przyrzeczenia, którego słowa zobowiązywały wszystkich uczniów klas pierwszych do czytania książek i ich szanowania,  nastąpiło pasowanie pierwszaków na czytelników biblioteki.

          Na zakończenie każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki i mógł samodzielnie wypożyczyć pierwszą książkę.

           

               H.B.

        • EKSPERYMENTY Z JAJEM

        • 06.04.2023
        • W środę 5 kwietnia grupę Lisków odwiedziła Pani Marta z Fundacji Manufaktura Kreatywnego Rozwoju. Przygotowała dla przedszkolaków Warsztaty Wielkanocne pod hasłem Eksperymenty z jajem! Dzieci zamieniły się w badaczy i po przeprowadzeniu wielu doświadczeń, poznały jajko od innej strony niż tylko te z talerza. Dowiedziały się wielu ciekawostek, które na pewno zapamiętają na długo i mamy nadzieję, że podzielą się swoją wiedzą z innymi!

        • Warsztaty wielkanocne

        • 05.04.2023
        • W poniedziałek i we wtorek przed Świętami Wielkanocnymi w klasie II c odbyły się warsztaty kulinarne i plastyczne. Dzieci przypomniały sobie o jednym ze zwyczajów wielkanocnych – pieczeniu bab, babek, babeczek. Omówiły przepis i składniki oraz kolejne czynności związane z wypiekiem tego świątecznego smakołyku. Najmłodsi cukiernicy z wielkim zapałem lukrowali babeczki ozdabiając je kolorowymi posypkami, piankami, perełkami cukrowymi i musującymi. Pięknie udekorowane słodkości w domach dzieci ozdobią świąteczne stoły.
          Dziękujemy Rodzicom, którzy pomogli kultywować zwyczaj świąteczny i upiekli pyszne babeczki!                      Pani Agnieszce, Mamie Ani za pomoc w organizacji wydarzenia!

          Dzieci z niecierpliwością czekały na warsztaty plastyczne przygotowane przez Mamę Ani. Pani Agnieszka zaproponowała dzieciom wykonanie świątecznego kurczaczka z wykorzystaniem wełny oraz zająca z talerzy papierowych. „Żółte pisklątko” okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ  igła z wełną tańcowały w różne strony, niekoniecznie te właściwe. Wykonanymi ozdobami świątecznymi dzieci przyozdobią swoje mieszkania.

          Dzieci nie mogą się doczekać kolejnych warsztatów plastycznych z Panią Agnieszką, dlatego Mamę Ani już zaprosiliśmy na kolejne spotkanie!

          (md)

        • Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

        • 05.04.2023
        • "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" - dziękujemy Panu Krzysztofowi Grzybkowi - komendantowi Straży Miejskiej w Wąbrzeźnie za przybliżenie tematu maluchom

        • Młodzi strażacy z SP3

        • 05.04.2023
        • W dniu 24 marca 2023 r. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej  w Wąbrzeźnie odbyły się eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”. Uczniowie wąbrzeskich szkół rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: w najmłodszej grupie  wiekowej  Hubert  Jurdziak i Edward Palczewski  z klasy 4 b   natomiast w średniej grupie uczniowie z klasy  VIII b: Stanisław Dzidek i Kacper Gawron.. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test dotyczący szczegółowej wiedzy z zakresu pożarnictwa oraz odpowiedzieć na pytania komisji. Przez szczelne sito pytań testowych jak burza przebrnęli wszyscy nasi zawodnicy i w komplecie zameldowali się w finale, gdzie musieli udzielać odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wszyscy uczniowie naszej szkoły nie mieli sobie równych i zajęli odpowiednio 1 i 2 miejsce. Cała czwórka  będzie  reprezentować naszą szkołę w turnieju wyższego szczebla. Życzymy im dalszych sukcesów.

        • „Powitanie wiosny – Dzień Kolorowych”, „Dzień Kolorowej Skarpetki” i „Światowy Dzień Poezji” w klasach I-III

        • 04.04.2023
        • We wtorek 21 marca w klasach I-III  obchodziliśmy „Powitanie wiosny - Dzień Kolorowych”, „Dzień Kolorowej Skarpetki” i „Światowy Dzień Poezji”. Dzieci podczas zajęć oglądały filmy przyrodnicze, prezentacje, ilustracje, zdjęcia, słuchały opowiadań i wierszy, które wzbogaciły ich wiedzę na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Rozwiązywały zagadki, krzyżówki, „wykreślanki”, quizy rozpoznając popularne gatunki roślin i zwierząt zwiastujących wiosnę. Uświadomiły sobie konieczność ochronny wiosennych kwiatów. Omawiały przyczyny ptasich wędrówek i zwyczaje ptaków przylatujących wiosną do Polski. W salach przygotowały wiosenne kąciki tematyczne. Siały drzewka tlenowe. Wykonywały ciekawe prace plastyczno-techniczne, których motywem przewodnim była wiosna. W ten słoneczny dzień dzieci wyruszyły także na spacery z „gaikiem” szukać pierwszych oznak wiosny. Chętnie uczestniczyły w wiosennych grach i zabawach muzyczno-ruchowych. W pierwszy wiosenny dzień dzieci na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa obejrzały filmy edukacyjne i prezentacje, założyły dwie różne kolorowe skarpetki „nie do pary” oraz zaprojektowały własne skarpetki. Uczestniczyły także w lekcji bibliotecznej z okazji Światowego Dnia Poezji przygotowanej przez Panią Aleksandrę Rzeczewską-Cieślak w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Filii nr 1.

          Cieszymy się, że wiosna już jest z nami!

        • Święta tuż, tuż

        • 04.04.2023
        • Uczniów klasy 1b odwiedziła mama Lilki i Szymona. Po krótkich ustaleniach z czym kojarzą nam się święta, dzieci dostały zadanie do wykonania - zmieścić dwa dekoracyjne symbole wielkanocne w kubku plastikowym. Pierwszaki poradziły sobie doskonale. Nakleiły zajączka i zasiały rzeżuchę. Teraz każdego dnia podlewają nasiona i czekają na pierwsze listki. W klasie unosi się zapach wiosny.

          Lilka i Szymon mają Mamy na medal!

          T. Sz.

        • Warsztaty z recyklingu w I b

        • 04.04.2023
        • Recykling - dla pierwszaków to trudne słowo, zawierające zawiłe treści.
          Mama Kuby, kolegi z naszej klasy pomogła je zrozumieć. W prosty sposób, wykorzystując różne pomoce, przybliżyła dzieciom proces przetwarzania tworzyw sztucznych, papieru, szkła, bioodpadów. Uczniowie poznając zagadnienia  tworzyli plakat, który porządkował ich wiedzę. Sprawdzianem praktycznym było segregowanie śmieci. Wiele emocji dostarczyła wielka gra planszowa. Specjalne pola kryły pytanie, na które nie wszyscy dorośli znaliby odpowiedzi. W ramach nadania drugiego życia śmieciom, dzieci w wytłaczankch po jajkach zasiały pomidory, a z  reklamówek zrobiły szklarnię.

          Pierwszaki znają się na recyklingu!

          Kuba ma mamę na medal!

          T. Sz.

        • Góra Grosza znowu wielka

        • 04.04.2023
        • Społeczność SP3 już od dwudziestu trzech lat przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza”, której celem jest zebranie środków finansowych na pomoc psychologiczną, edukację i usamodzielnianie się podopiecznych Domów Dziecka.
          W tym roku, podobnie jak w ostatnich latach usypaliśmy wielką „górę groszy”, gdyż składała się z 67512 sztuk monet o wartości 1714,46 zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole daje to kwotę  2,99 zł.
          W tegorocznej akcji wyróżniły się klasy:
          4b - 430,78zł, w przeliczeniu na jednego ucznia w klasie - 19,58 zł, wychowawca p. Alina Barszcz;

          2b - 200,00 zł, w przeliczeniu na jednego ucznia w klasie - 11,11 zł, wychowawca  p. Aleksandra Straszkiewicz.

          Indywidualnie największą „górę groszy” w szkole usypała Nina Dul z klasy 4b.

          Serdecznie gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcję!

           

          Koordynator
          Aleksandra Balicka

           

          Zdjęcia

          Zwycięskie klasy: 4b i 2b z wychowawcami

        • Dzień Gofra u Lisków!

        • 27.03.2023
        • Dzień Gofra u Lisków! Takie tematyczne dni to zawsze fajna odskocznia od codzienności, a tym bardziej jak towarzyszą temu takie pyszności. Przedszkolaki z małą pomocą usmażyły samodzielnie swoje gofry, a następnie udekorowały je różnymi dodatkami. Każdy inny, ale jak widać po minkach, równie smaczny :)

           

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY U PRZEDSZKOLAKÓW

        • 27.03.2023
        • 1 marca przedszkolaki z grup Liski, Sówki i Jeżyki, aby uczcić Pierwszy Dzień Wiosny, wybrały się na spacer po okolicy, z przygotowanymi kolorowymi gaikami, które zostawiliśmy w widocznym miejscu, aby ostatecznie pożegnać się z zimą. Dodatkowo dołączyliśmy się do akcji Światowego Dnia Zespołu Downa i na znak solidarności ubraliśmy kolorowe skarpetki.

          Powiedzieliśmy sobie o tym jak ważne jest wspieranie siebie nawzajem oraz to, że każdy z nas jest WYJĄTKOWY!

        • Trójka w Eduelo

        • 27.03.2023
        • Od grudnia 2022 roku nasza szkoła korzysta z platformy edukacyjnej Eduelo. Jest to nowoczesne narzędzie edukacyjne zaprojektowane, aby uczynić naukę wciągającą grą polegającą na wykonywaniu różnych zadań i wyzwań.

          Zabawę i naukę z www.eduelo.pl zaczęliśmy od zarejestrowania szkoły i założenia kont dla uczniów. Eduelo zawiera quizy, testy i filmy edukacyjne dostosowanie do klas I-VIII. Dostępne quizy i materiały edukacyjne są przygotowane są zgodnie z Podstawą Programową MEiN i obejmują przedmioty: język polski, język angielski, matematyka, historia, wiedza o społeczeństwie, przyroda, geografia, chemia, fizyka, biologia, technika. Nauka przez Eduelo pozwala sprawdzić wiedzę, utrwalić materiał przed kartkówką, sprawdzianem, powtórzyć treści z danego tematu, rozwiązać zadania zróżnicowanym stopniu trudności. Nauczyciele mogą tworzyć testy na platformie korzystając z jej zasobów, a rodzice mają dostęp do sprawdzania osiągnięć ucznia. Eduelo to platforma dla pokolenia „zawsze online”. Wielu uczniów polubiło tę formę nauki i bardzo chętnie utrwala materiał, zagadnienia z poszczególnych przedmiotów.

    • Logowanie