• Aktualności

        • Pierwszaki pomagają leśnym zwierzętom

        • 01.11.2022
        • Rodzice Antka - kolegi z klasy - zaprosili na działkę uczniów z 1b. Czekało tam na nich wyzwanie: konkurs zbierania żołędzi dla leśnych zwierząt. Po 15 minutach dzieci uzbierały prawie 15 kg. Wszystkie worki były ważone, a zwycięzcy nagrodzeni zostali brawami. Po tak intensywnym wysiłku czekała na dzieci niespodzianka - pizza, która bardzo wszystkim smakowała. Po powrocie do szkoły dzieci poznawały zwierzęta, które lubią żołędzie, tak jak one pizzę.

          Antek ma Rodziców na medal.

        • JESIENNE WARSZTATY

        • 01.11.2022
        • Czy jesień można zobaczyć, posmakować, dotknąć, powąchać?  Na takie pytania musiały odpowiedzieć uczniowie z 1 b uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez panią Dorotę Piotrowicz.

          Warsztaty rozpoczęły się od obserwacji otaczającej przyrody w jesiennym lesie. Dzieci rozróżniały cechy charakterystyczne drzew, krzewów i roślin zielnych. Dotykiem poznawały budowę mchu, uczyły się prawidłowo zbierać grzyby. Z zamkniętymi oczami wsłuchiwały się w odgłosy lasu, wyczuwały jego zapach, dotykiem poznawały fakturę kory, igieł, liści. Oglądały też młody las, przymierzały się do wysokości  drzew. Podglądały pole i warzywnik. Potem czekała je niespodzianka, na stole pod przykryciem było zgromadzonych mnóstwo darów jesieni. Po rozpoznaniu wszystkich warzyw i owoców po kształcie i zapachu przyszedł czas na ich smakowanie. Buraki, pietruszka, seler, orzechy, maliny inaczej smakują na świeżym powietrzu i to po tylu wrażeniach. Dzieci chciały nawet posmakować cebulę,  skandując głośno „ jeszcze cebulka”. Na zakończenie pani Dorota odkryła ostatni talerz, na którym znajdowało się ciasto z jabłkami. Zniknęło tak szybko, jak się pojawiło, a pierwszaki prosiły o przepis. :)

          Forma i sposób przekazania wiedzy sprawiły, że pierwszaki odkryły kilka tajemnic jesieni.

        • Aktywne przygotowania do urodzin Trójki

        • 01.11.2022
        • Pomysł Dnia Drzewa został zainicjowany pod koniec XIX w. przez Juliusa Sterlinga Mortona, amerykańskiego sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto obchodzone jest dopiero od roku 2003.Dzień Drzewa organizowany jest przez stowarzyszenia ekologiczne, instytucje edukacyjne oraz nadleśnictwa.

          Nasza Szkoła  po zrealizowaniu projektu edukacyjnego pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska otrzymała honorowy tytuł „Eko-Szkoła 2022”. Status Eko-Szkoły zobowiązuje nas do podejmowana działań  ekologicznych. Uznaliśmy, że 60-te urodziny Trójki  są znakomita okazją,  aby  święto szkoły uczcić w niecodzienny sposób, łącząc je ze Światowym Dniem Drzewa. Posadziliśmy wyjątkowe gatunki: najszybciej rosnące drzewo na świecie  -drzewo tlenowe, egzotyczną   Catalpę oraz wierzby.

          Pamiętajmy, że każdego roku na Ziemi wycina się około 15 milionów hektarów  lasów. Co minutę  gdzieś na naszej planecie znika naturalny las o wielkości około 36 boisk do piłki nożnej, zaś co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni  zbliżonej do obszaru  Polski.

          Sadźmy drzewa wokół nas! Jedno drzewo każdego roku produkuje tlen wystarczający 10 osobom. Mamy nadzieję, że drzewa które zasadziliśmy będą ozdobą oraz małą fabryką tlenu dla  Naszej Szkoły przez kolejne lata.

        • KOLORY JESIENI

        • 23.10.2022
        • Dnia 13 października  uczniowie klasy I a i I c  uczestniczyli w warsztatach “Kolory jesieni”, które przeprowadziła p. Anna Radosiewicz z Akademii Małych Rąk z Bydgoszczy. W trakcie warsztatów  dzieci pracowały w grupach. Poznawały rodzaje drzew rosnących zarówno w parku, jak i w lesie.  Uczyły się je rozpoznawać korzystając z licznie zgromadzonego przez prowadzącą materiału przyrodniczego, wykorzystując lupy oraz własne zmysły. W trakcie “burzy mózgów” uczniowie dzielili się wiedzą na temat roli i znaczenia drzew w życiu człowieka. Niewątpliwie atrakcją zajęć były liczne ciekawostki na temat dzięciołów- amatorów drewna, zagadki z ”jesiennej szufladki” oraz wykonanie własnego drzewa i serwetki jesiennej. Udział uczniów w warsztatach był nie tylko interesującym przeżyciem, ale i ciekawym sposobem zdobywania wiedzy. 

          Mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się z panią Anią na kolejnych warsztatach. 

                                                                                                                                                       (I. K.)

        • Dzień Drzewa u pierwszaków

        • 21.10.2022
        • Dzień Drzewa rozpoczęliśmy od zastanawiania się nad tym, co nam dają drzewa. Stworzyliśmy notatkę graficzną, aby łatwiej było te informacje zapamiętać. Potem poszliśmy przed szkołę oglądać drzewa, utrwalać ich nazwy i budowę. A skoro drzewa mają święto zaśpiewaliśmy im "Sto lat". Bawiliśmy się w  rozpoznawanie liści, poznawaliśmy z jakich elementów się składają, a także, sprawdzaliśmy, czy nadają się do podrzucania. Na informatyce, wykorzystując nowe umiejętności, w programie Paint stworzyliśmy drzewa. Następnie na długiej kartce, która zajmowała pół korytarza, wspólnie rysowaliśmy jesienne drzewa. Po zakończeniu zajęć naszą pracę podziwiali rodzice.

          T.Sz

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        • 11.10.2022
        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, obchodziliśmy w naszej szkole 7 października 2022.Tego dnia „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób. Klasy 8c,4a i 4c brały udział w wyścigu zwanym Olimpijczyk. Do zabawy wykorzystaliśmy „Karty Grabowskiego”.

          Zabawa polegała  na pokonaniu kilku metrów odległości i odnalezieniu odpowiedniej pary kart mnożenia lub dzielenia. Wygrywała grupa, która wykonała zadanie w najkrótszym czasie.

          Jak pokazuje doświadczenie z  poprzednich edycji, taka forma nauki sprawia, że uczniowie świetnie się bawią i łatwiej zapamiętują  tabliczkę mnożenia.
           Kolejnym zadaniem realizowanym z okazji ŚDTM był szkolny konkurs pt.

          ”Przemnóż szkołę wzdłuż i wszerz”. Zadaniem uczniów było wykonanie zadań rachunkowych z wykorzystaniem tabliczki mnożenia. Zadanie wykonywało 35 drużyn, z klas IV -VIII, szczegółowe  wyniki konkursu  opublikowane zostały  w dzienniku Librus.

          Wszystkim uczniom gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji wydarzenia.

          (DZ),(IG)   

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

        • 10.10.2022
        • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

          Życzymy wszystkim optymizmu i wiary we własne możliwości Dbajmy o siebie nie tylko od święta.

          A.L.

        • Wycieczka najmłodszych

        • 10.10.2022
        • 5,6 października dzieci z grupy „Sówki” i „Jeżyki” odwiedziły Wąbrzeskie Zakłady Graficzne. W drukarni przywitał Nas Pan Leszek Dembek - Prezes, który pełnił rolę przewodnika i oprowadził dzieci po różnych halach. W trakcie pobytu dzieci obserwowały pracę maszyn, poznały ich nazewnictwo i znalazły odpowiedz „Jak powstaje książka”. Na zakończenie czekała na wszystkie dzieci miła niespodzianka w postaci kolorowych naklejek, planów lekcji oraz pamiątkowych zdjęć.

        • CZYTAMY DLA ZWIERZĄT

        • 10.10.2022
        • Uwaga!

          Wystartowała druga edycja akcji „Czytamy dla zwierząt”.

          W związku z tym można przynosić do świetlicy szkolnej używane książki w dobrym stanie, które również będzie można zakupić w dobrej cenie.

          Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane Stowarzyszeniu S.O.S. dla zwierząt.

          W zeszłym roku udało nam się zebrać kwotę ponad 300 zł 😀

          Zapraszamy do świetlicy po ciekawe książki!

          Gorąco zapraszamy do udziału w tej szczytnej akcji!

        • MŁODZIEŻOWA RADA EKOLOGICZNA

        • 10.10.2022
        • Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica ogłasza nabór do MłodzieżowejRady Ekologicznej.

          Jeśli chcesz mieć realny wpływ na działania ekologiczne podejmowane w powiecie, lubisz pracować w grupie i nie jest Ci obce działanie na rzecz dobra wspólnego, zapraszamy Ciebie do Młodzieżowej Rady Ekologicznej!

          Mieszkasz w powiecie wąbrzeskim i masz od 11 do 19 lat - 

          wejdź na stronę Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica: https://www.smgp.org.pl/ekopoglady/ 

          Wypełnij formularz rekrutacyjny, w którym możesz  opisać swój pomysł na akcję ekologiczną w powiecie

          wąbrzeskim.

          Zgłoszenia przyjmowane są do 20 października 2022 roku.

        • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

        • 10.10.2022
        • To święto obchodzone jest corocznie w dniu
          20 września. Ma ono na celu przede wszystkim nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole, rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci, poprzez połączenie wrażeń słuchowych, wzrokowych, ruchowych i dotykowych oraz wykazanie się pomysłowością oraz twórczym działaniem. Jednakże przede wszystkim to dzień, w którym  świetnie bawiliśmy się.
          Na twarzach przedszkolaków  z grup przedszkolnych Liski, Sówki, Jeżyki uśmiech nie znikał cały dzień. Niespodzianką, która na długo zostanie w pamięci naszych dzieci były odwiedziny bohaterów Psiego patrolu.

          Przedszkolaki wraz z paniami dziękują Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości, Dyrekcji oraz delegacji z Urzędu Miasta Wąbrzeźno za słodki podarunek.

        • KROKUSY NA 60- LECIE SP3

        • 07.10.2022
        • Dnia 6 października w SP3 odbyła się akcja sadzenia krokusów. Uczniowie wszystkich klas zaangażowali się w to wydarzenie. Jest ono powiązane ze świętem naszej szkoły - 600 cebulek krokusów na 60- lecie SP3.Cebulki znalazły swoje miejsce na trawniku przed szkołą. Mamy nadzieję, że wiosną będą cieszyć oczy mieszkańców Wąbrzeźna!

          Pomysłodawczynią akcji była Pani Agnieszka-Trendewicz-Stafiej, opiekunkami Panie: Lidia Będziechowska i Agnieszka Lepisz.

        • PIERWSZAKI W MANUFAKTURZE

        • 06.10.2022
        • Uczniowie 1b odwiedzili Manufakturę Kreatywnego Rozwoju. Ciekawie i twórczo spędzony czas pozwolił dzieciom lepiej się poznać. Najwięcej radości sprawił wszystkim samodzielnie wykonany eksperyment. Wybuchająca lawa, pod wpływem dosypywanych produktów, wywoływała okrzyki radości. Pełne pozytywnych emocji dzieci wróciły do szkoły, a pierwsza wspólna wyprawa zostanie w ich pamięci na długo.

          T.Sz.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • 06.10.2022
        • Od  2001 roku, 29 września  obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data 29 września  odnosi się  do urodzin  Janiny  Porazińskiej,  autorki  książek dla  dzieci               i młodzieży. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę     i ułatwia naukę. Czytanie to dobry pomysł na nudę. W ramach akcji uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej , żeby posłuchać głośnego czytania.  Z okazji tego święta zaproszono do biblioteki szkolnej  panią  Dorotę Piotrowicz, która czytała dzieciom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa, pt. „Prawie wszystkie przygody Zuzanny” autorstwa Ady Kopycińskiej.  Natomiast nauczyciel bibliotekarz czytał takie utwory jak: „Piątka z Zakątka” H. Drzewieckiej, „Zbawcy książek” Agnieszki Stelmaszyk, „ Bajki na dobranoc” i wiersze Juliana Tuwima. Uczniowie klas IV –VIII też mogli posłuchać głośnego czytania na lekcjach j. polskiego i nie tylko.

          HB

        • Sprzątanie Świata 2022

        • 06.10.2022
        • „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczą miliony wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

          „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Już 29 raz w trzeci weekend września     ( w tym roku przypadł  16.09 – 18.09. ) przyłączyliśmy się do akcji. Hasło przewodnie: „Wszystkie śmieci są nasze”.  W sprzątaniu brały udział klasy I-III oraz IV – VIII. Porządkowaliśmy wyznaczony teren podczas lekcji przyrody, wychowania fizycznego i godzin wychowawczych. Rezultatem naszej pracy było nazbieranie  13 pełnych worków odpadów (po 60 l). Przeważały butelki szklane i plastikowe. Obszarami naszych zmagań było Podzamcze (plaża, amfiteatr, ruiny, plac zabaw, brzeg jeziora w kierunku Plebanki, dawna Malta), Osiedle Tysiąclecia, boisko szkolne, okolice stadionu Unii. 

          Bardzo pozytywnie wygląda główna część Podzamcza oraz osiedle sprzątane systematycznie przez pracowników.  Jednak w pewnej odległości nad jeziorem leżą ogromne ilości  pozostawionych odpadów. Niestety, ciągle jeszcze są ludzie , którzy nie szanują przyrody.

          Oby akcja „Sprzątanie świata – Polska”  przyniosła zamierzony skutek: dbałość o nasz wspólny dom – Ziemię.
           

          „Sprzątanie świata - Polska” = razem możemy więcej!

          Koordynator akcji Lidia Będziechowska

        • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

        • 05.10.2022
        • W dniach 3-9 października 2022 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Dysleksji w naszej szkole obchodzimy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem „Przełamujemy bariery!”

          Na początek uczniowie przygotowali materiały i zapoznali się z informacjami czym jest dysleksja. Przygotowali również gazetkę, na której umieszczono życiorysy znanych osób, które również mają dysleksję.

          W najbliższych dniach będziemy poszukiwać mistrza ortografii, tworzyć plakaty ortograficzne oraz usprawniać nasze dłonie. Wszystkich chętnych uczniów zapraszamy do gabinetu pedagogów.

          A. Lepisz, M. Stenzel

        • TEATR KURTYNA

        • 29.09.2022
        • 20 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wąbrzeskim Domu Kultury w profilaktycznych przedstawieniach teatralnych. Teatr „Kurtyna” z Krakowa zaprezentował młodym odbiorcom trzy spektakle.

          Uczniowie klas VII-VIII obejrzeli spektakl „Cisza”. Poruszający problemy rodzinne, które wpędziły młodego bohatera przedstawienia  w depresję i popychały do próby samobójczej. Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? Tego mogli dowiedzieć się młodzi widzowie.

          „Przesłuchanie” skierowane było do uczniów klas IV-VI. Śledząc losy bohaterów dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne grożą internetowym hejterom, jak radzić  sobie z negatywnymi emocjami i zachowaniami agresywnymi oraz jak  troszczyć się  o własne bezpieczeństwo w Sieci.

          Najmłodsi uczniowie z klas I-III obejrzeli bajkę profilaktyczną pod tytułem „Wyspa skarbów”. Dzięki podróży z bohaterem  odkryli, że wyobraźnia i czytanie książek są dużo ciekawsze niż gry komputerowe oraz że warto zawierać przyjaźnie i współpracować w osiąganiu wspólnego celu.

          Dziękujemy KRPA w Wąbrzeźnie  za umożliwienie uczniom udziału w przedstawieniach.

           

          /A.L./

    • Logowanie