• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

• Dzięki rządowemu programowi „ Laboratoria Przyszłości” pod koniec zeszłego roku do naszej szkoły udało się zakupić nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczniowie będą mogli rozwijać swoje hobby i pogłębiać swoje pasje w dziedzinie robotyki, druku 3D, czy umiejętności audio-wizualnych. Kwota otrzymanej dotacji wyniosła około 150 tysięcy złotych, z czego część pieniędzy na zakup sprzętu wydaliśmy do końca grudnia 2021 r., natomiast reszta kwoty została wydatkowana do końca sierpnia 2022r.

W szkole powstała klasopracownia „Laboratoria przyszłości” składająca się ze studia audio-wizualnego ze studiem wirtualnym oraz pracowni robotyki z drukarkami 3D oraz robotami Codey Rocky do nauki programowania.

Za otrzymane dofinansowanie z „Laboratoriów Przyszłości” udało się nam zakupić następujące sprzęty i urządzenia widoczne na zdjęciach:

- drukarki 3D z filamentami oraz komputery;

- roboty Codey Rocky z matą do kodowania;

- sprzęt audio ( nagłośnienie, mikrofony – dynamiczne i nagłowne, konsolety audio, słuchawki, rejestratory dźwięku - dyktafon, panele akustyczne);

- sprzęt video ( kamery, aparaty, green screen, gimbale – stabilizatory obrazu, konsoleta do transmisji na żywo z oprogramowaniem, oświetlenie, statywy, mikrofony, mikroporty z akcesoriami);

- mikrokontrolery;

- lutownica hot air;

- mikroskop cyfrowy;

Mamy nadzieję, że dzięki rządowemu programowi „Laboratoriów Przyszłości” uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość skorzystania z nowoczesnego sprzętu, co pozwoli na rozwój dodatkowych zainteresowań i umożliwi rozwój kompetencji cyfrowych.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.